Podział bram garażowych ze względu na sposób otwierania

brama garażowa

Na rynku dostępne są różne rodzaje bram garażowych. Różnią się one pod względem konstrukcji, zastosowanych materiałów, funkcjonalności, a także sposobu otwierania. Sposób otwierania bramy garażowej to jedno z ważnych kryteriów jej wyboru, bo pozwala dostosować dostępne rozwiązania do specyfiki przestrzeni garażu oraz jego otoczenia. Jak dzielimy bramy garażowe ze względu na sposób otwierania? Podpowiadamy.

Sposób otwierania bramy garażowej – jakie rozwiązania mamy do wyboru?

Bramy garażowe otwierają się na dwa sposoby, czyli w pionie oraz w poziomie. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej bramy garażowej. Bardzo ważnym kryterium wyboru jest w tym przypadku specyfika samego garażu oraz jego otoczenia, która może znacząco zmniejszać nasze możliwości w zakresie dowolnego wyboru bramy garażowej. Nowoczesne, funkcjonalne i trwałe bramy garażowe dostępne są w ofercie m.in. firmy ”NOWY DOM” S.C., która zajmuje się również ich profesjonalnym montażem.

Bramy garażowe pionowe – rodzaje

Bramy garażowe pionowe otwierają się do góry, co sprawia, że doskonale sprawdzają się np. w przypadku wąskiego podjazdu oraz niewielkich garaży. Jest jednak jeden wyjątek, a stanowi go brama garażowa uchylna, która podnoszona jest w całości i nieco wystaje poza garaż, co sprawia, że nie zawsze sprawdza się, gdy podjazd jest wyjątkowo krótki. Inne bramy otwierane pionowo to m.in. bramy garażowe segmentowe i bramy garażowe rolowane.

Bramy garażowe poziome – rodzaje

Bramy garażowe poziome, czyli bramy otwierające się na bok, są dobrym rozwiązaniem, gdy brak jest miejsca pod sufitem garażu i nie możemy zamontować bramy pionowej lub nie chcemy korzystać z tego rozwiązania. W tym przypadku wyróżniamy m.in. bramy segmentowe boczne, bramy przesuwne, a także bramy rozwierane jedno lub dwuskrzydłowe. Bramy garażowe segmentowe i rozsuwane chowają się za jedną ze ścian garażu. W przypadku bram rozwieranych mamy do czynienia z tradycyjnym sposobem otwierania, czyli skrzydło lub skrzydła bramy otwierają się na zewnątrz jak zwykłe drzwi.

Wybierając rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb pod względem parametrów technicznych i wygody użytkowania, możemy zyskać pewność, że brama garażowa będzie nie tylko skutecznie chroniła wnętrze garażu przed czynnikami atmosferycznymi, ale także osobami postronnymi.

Dlaczego sposób otwierania bramy garażowej jest ważny?

Sposób otwierania bramy garażowej jest ważny, ponieważ wpływa na komfort korzystania z garażu. W przypadku bram garażowych pionowych i poziomych możemy dodatkowo wybierać spośród produktów, które cechują się określoną wygodą użytkowania ze względu np. na możliwość zastosowania napędu mechanicznego.