ocynkowana sruba

Dziesięć zalet ocynkowanych śrub

Powłoka cynkowa zapewnia ochronę metalu przed wilgocią, deszczem, śniegiem, lodem lub chemikaliami. Tak więc ocynkowana śruba będzie w stanie tolerować zmiany klimatu, pory roku, temperatury, zasolenia i wilgotności. Jednak ta bariera nie jest niezniszczalna. Cynkowanie ogniowe jest jednak jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska procesów wykończeniowych stosowanych w celu zapobiegania korozji.

Co to jest cynkowanie?

Cynkowanie to proces nakładania ochronnej powłoki cynkowej na różne metale, aby zapobiec ich rdzewieniu. Po wyschnięciu cynk działa jak powłoka protektorowa – chroni śrubę przed korozją. Obecnie stosuje się cynkowanie natryskowe na zimno oraz ogniowe. Galwanizacja to proces, w którym materiał jest zanurzany w zbiorniku ze stopionym cynkiem. Dzięki temu powierzchnia wyrobów śrubowych jest całkowicie pokryta jednolitą powłoką cynku i stopów cynkowo-żelazowych, których grubość zależy głównie od masy ocynkowanej stali.

Śruby ocynkowane mają wiele zalet. W poniższym artykule znajdziesz dziesięć najważniejszych korzyści, które zauważy każdy, kto przestawi się na używanie tego typu materiałów.

Zalety śrub ocynkowanych 

Cynkowanie stali ma niższy koszt całkowity w porównaniu z innymi metodami zabezpieczenia przed rdzą. Przy zakupie hurtowych ilości wyrobów śrubowych można zatem zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Ponadto trwałość i niezawodność tego typu powłoki są nieocenione. Pomaga ona chronić materiał, zmniejszając ryzyko korozji. Oznacza to, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że w przyszłości będziesz musiał wymieniać materiał, co jest niezbędne w przypadku większości projektów budowlanych. Poza tym, jak informuje producent wyrobów śrubowych Mix-Met, stal ocynkowana wytrzymuje znacznie dłużej niż inne materiały i wymaga mniej konserwacji.

Przewidywana żywotność powłok galwanizowanych na większości elementów konstrukcyjnych wynosi zazwyczaj:

  • ponad 50 lat w większości środowisk wiejskich,
  • 20 do 25 lat lub więcej w przypadku poważnego narażenia na czynniki miejskie i przybrzeżne.

Powłoka ocynkowana ma unikalną strukturę metalurgiczną, która zapewnia wyjątkową odporność na uszkodzenia mechaniczne podczas transportu, montażu i serwisu. W rzeczywistości jest to jedna z najtwardszych powłok dostępnych obecnie na rynku, umożliwiająca stosowanie jej w trudnych warunkach pogodowych i sytuacjach.

Każda część galwanizowanej śruby jest chroniona. Żadna powłoka nałożona na konstrukcję lub wyrób po ukończeniu nie może zapewnić takiej samej ochrony.