Okres dojrzewania u każdej nastolatki przebiega w indywidualnym tempie. Niektóre dziewczynki zmagają się z pierwszą miesiączką jeszcze przed ukończeniem 10. roku życia, inne pokwitają dopiero po 14. czy 15. roku życia. Możesz sobie przypomnieć, jak ten proces przebiegał u Ciebie i jakie uczucia towarzyszyły Ci przy pierwszym krwawieniu. Z pewnością jest to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety, którego nie zapomina się do końca życia. Jednak miesiączka nie bierze się znikąd.
Pierwsze oznaki dojrzewania u dziecka można zauważyć na długo przed wystąpieniem pierwszej miesiączki, dlatego warto obserwować zmiany, jakie zachodzą w organizmie i wyglądzie Twojej córki. To pomoże Ci się przygotować do przeprowadzenia dojrzałej rozmowy na temat pierwszej menstruacji, która nie będzie należeć do najłatwiejszych. Zatem jak pomóc córce przeżyć pierwszą miesiączkę?
Pierwsza miesiączka: jak rozpoznać pierwsze oznaki dojrzewania u córki?
Menstruacja pojawia się w momencie, kiedy kobiecy organizm z fizycznego punktu widzenia jest gotowy do poczęcia potomstwa. W wieku 12 czy 13 lat nie ma mowy o dojrzałości psychicznej, choć dziewczynki w tym wieku wiedzą już co nieco na temat swojego ciała, głównie z obserwacji. Kiedy możesz podejrzewać, że pierwsza miesiączka u Twojej córki zbliża się wielkimi krokami? Z pewnością gwałtowny wzrost ciała i powiększone piersi mogą sygnalizować, że organizm Twojej córki dojrzewa. Częstym objawem przed pierwszą miesiączką są również nasilające się problemy z cerą czy włosami. Gospodarka hormonalna zaczyna wariować i stąd dynamicznie pojawiające się zmiany.
Pierwsza miesiączka: co oznaczają białe upławy?
Ostatecznym dowodem na to, że Twoja córka w niedługim czasie doświadczy pierwszej menstruacji są ślady po białych upławach na bieliźnie. Nie jest to jednak nic niepokojącego – pojawienie się pierwszych upławów jest mocno związane z podwyższonym poziomem estrogenu w organizmie kobiety. Dlatego też jeśli córka zapyta Cię o powód występowania „dziwnej wydzieliny” możesz spróbować przeprowadzić z nią poważną rozmowę na temat pierwszej miesiączki.
Pierwsza miesiączka: rozmowa z córką jest bardzo ważna
Każda kobieta doświadczyła kiedyś pierwszej miesiączki, jednak nie każda dostała odpowiednie wsparcie od swojej matki. Pierwsza miesiączka to niesamowite przeżycie, które wywiera ogromny wpływ nie tylko na funkcjonowanie organizmu, ale w równym stopniu także na psychikę dziewczynki, która właśnie staje się kobietą. Wsparcie z Twojej strony będzie mieć nieoceniony wpływ na to, w jaki sposób Twoja córka poradzi sobie w tym trudnym czasie. Pamiętaj, że rozmowa o pierwszej miesiączce nie powinna ograniczać się jedynie do wyjaśnienia schematu, jak działa kobiece ciało i dlaczego pojawia się menstruacja. Powinnaś również zaznaczyć, że nie ma nic złego w zmianach zachodzących w dojrzewającym organizmie, a także ukierunkować swoją córkę w sferze kontaktów z płcią przeciwną.
Pierwsza miesiączka: kiedy przeprowadzić rozmowę?
Na rozmowę o miesiączce nigdy nie jest za późno, nawet jeśli pierwsza menstruacja przeszła już do historii. Jednak warto uświadomić córkę o nadchodzących zmianach dużo wcześniej, po zauważeniu pierwszych objawów dojrzewania. Oczywiście jeśli Twoja córka ma 10-11 lat, rozmowa powinna wyglądać nieco inaczej niż z czternasto- czy piętnastolatką, Porozmawiaj z córką sam na sam, wtedy nie będzie się czuć zbyt skrępowana.
Leave a Reply