Wychowanie psa

Od czego zacząć wychowanie małego pieska?

Wychowanie szczeniaka to nie lada wyzwanie. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem lub przygarnięciem małego pieska, musisz przygotować się na sporo pracy. Pies to nie zabawka, choć małe szczeniaczki faktycznie wyglądają jak pluszowe, urocze misie, musisz pamiętać, że to żywe stworzenie, za które bierzesz odpowiedzialność. Jeśli chcesz, aby z Twojego pupila wyrósł wychowany i ułożony pies, który będzie ukochanym towarzyszem, od małego należy skupić się na jego odpowiednim tresowaniu. Dobrze zastanów się nad imieniem dla psa, ponieważ od początku powinien być uczony reagowania na nie. Od czego zacząć i jak wychować szczeniaka, aby obie strony były szczęśliwe?

Konsekwencja i cierpliwość

Niesforne, pełne energii szczeniaki mogą wydawać się przez długi czas urocze, a ich przewinienia prędzej powodują w nas wzruszenie, niż złość. Nasza cierpliwość jednak z czasem mija, a pies nie mający odpowiedniego wychowywania, nadal robi głupstwa, jest nieposłuszny i krnąbrny. Kończy się to niepotrzebną złością i nerwami, zarówno opiekuna, jak i zwierzęcia.

Wychowanie psa

Najważniejszym błędem, jaki popełniamy w jest brak konsekwencji w pilnowaniu zasad. Gotowej recepty na sukces na nie ma, ponieważ zwierzęta różnią się od siebie pod bardzo wieloma względami i nie zawsze da się zastosować wszystkie reguły identycznie. Pewne rzeczy natomiast są uniwersalne, a połączone ze zdrowym rozsądkiem z pewnością pomogą ci w wychowaniu ułożonego psa.

Wygospodaruj miejsce w domu i więcej czasu na trudne początki

Pieski, podobnie jak małe dzieci, chłoną wszystko w zawrotnym tempie. Łatwo się uczą, ale dotyczy to też złych nawyków, dlatego tak ważne jest, by na początku nie dać nabrać się na proszące skomlenia maleństwa. Korygowanie złych zachowań z pewnością jest trudniejsze niż nauka poprawnych. Musimy zadbać o to, by pierwszy kontakt zwierzęcia z nami odbywał się w przyjacielskiej i spokojnej atmosferze.

Szczeniak może być oszołomiony i przerażony nowym otoczeniem i brakiem rodzeństwa. Okaż zwierzęciu jak najwięcej cierpliwości i pozwól na spokojne obwąchanie nowych kątów. Od samego początku pies powinien mieć swoje legowisko, w którym możecie umieścić jakaś maskotkę dla niego przeznaczoną. Zanim szczeniak nauczy się korzystać z niego tak, jak trzeba, musicie mieć świadomość, że popełni wiele „wykroczeń”, których nie można karać krzykiem. Dom to ma być dla zwierzęcia azyl, kojarzący się z bezpieczeństwem i opieką.

Nagradzaj zamiast karać

Myśląc nad tym, jak wychować szczeniaka, zawsze warto trzymać się zasady nagradzania za to, co piesek zrobił dobrze. Przygotujcie sobie małe smakołyki odpowiednie do wielkości waszego pupila i częstujcie nim pieska, gdy zrobi on coś po waszej myśli. Gdy wybieramy się ze zwierzęciem na pierwsze spacery, musimy mieć na względzie, że będzie on chciał dokładnie i długo obwąchiwać kolejne miejsca, i nie wolno nam reagować na to zniecierpliwieniem. Uwzględnijcie to też w domu, i być może w najbardziej newralgicznych miejscach załóżcie blokady na szuflady.

Pamiętajmy, że dom tez musi być przygotowany na zachowania nowego lokatora, który musi się tu dopiero rozgościć. To, że pies coś zniszczy, jest niemal pewne. Na was spada zatem odpowiedzialność, by nie miał dostępu do rzeczy szczególnie ważnych lub cennych, a także by nie groziło mu niebezpieczeństwo.

Więcej porad jak wychować szczeniaka znajdziesz na Nosem.pl