nawilzacz powietrza

Nawilżacz kanałowy – o czym mowa w praktyce?

Nawet krótkotrwały pobyt w pomieszczeniu w którym mamy do czynienia z suchym powietrzem może wpłynąć na pogorszenie samopoczucia. Natomiast długotrwałe przebywanie w takim miejscu może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia w postaci przesuszenia skóry, bólów głowy, kaszlu lub trudności w oddychaniu. Aby wprowadzić przyjazny mikroklimat niezbędny może okazać się nawilżacz kanałowy, który stosuje się do systemów klimatyzacji. Jak to działa w praktyce? Wyjaśniamy.

Czym jest nawilżacz kanałowy?

Nawilżacz kanałowy to urządzenie, które podnosi poziom wilgotności w pomieszczeniu do określonego przez użytkownika poziomu, a następnie się wyłącza. Montuje się je w kanałach nawiewowych do klimatyzacji. Dzięki temu powietrze dostające się z zewnątrz jego odpowiednio nawilżane zanim trafi do wnętrza budynku. Tym samym jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, ponieważ nie ma konieczności korzystania z dodatkowych urządzeń w samych pomieszczeniach. Powietrze zostaje nawilżone zanim trafi do poszczególnych miejsc w naszym domu lub w budynku firmy. Nawilżanie staje się konieczne szczególne w okresie grzewczym, gdy jego wilgotność znacząco spada. Warto także zauważyć, że niektóre modele nawilżaczy kanałowych są do tego celu wyposażone w specjalne nagrzewnice wodne. Dzięki temu możliwe jest efektywnie działanie urządzenia także w przypadku bardzo niskich temperatur powietrza.

W jaki sposób działa nawilżacz kanałowy?

Zasada działania urządzenia jest względnie prosta. Korzysta on ze specjalnego systemu ruchomych lameli, które są zwilżane w razie potrzeby. System nawilżacza kanałowego automatycznie pobiera wodę i w odpowiednim stopniu nakłada niewielką jej ilość na element przez który przepływa powietrze pochodzące z zewnątrz. Dodatkową zaletą jest także to, że dochodzi tutaj do procesu samoczynnej dezynfekcji. Nie ma więc mowy o tym, aby do środka dostały się szkodliwe substancje. Nie ma także dzięki temu konieczności manualnego czyszczenia.

Sterownik dzięki wyspecjalizowanym czujnikom stale kontroluje wiele parametrów dostosowując swoją pracę między innymi do aktualnej wydajności klimatyzacji. Efektywność odparowywania wody z lameli jest również kontrolowana przez higrometr. Dzięki temu użytkownik nie musi monitorować pracy urządzenia, ponieważ cały proces przebiega w pełni automatycznie. W niektórych, bardziej zaawansowanych modelach można mieć do czynienia z prostym panelem LCD na którym można poznać informacje o aktualnym stanie pracy urządzenia i wilgotności. Możliwe jest także wprowadzenie zmian w bieżących ustawieniach.