Firma Microsoft słynie z produkowania pakietów biurowych i systemów operacyjnych, lecz w swojej ofercie ma także wiele udanych wersji oprogramowania serwerowego. To specjalistyczne produkty, które umożliwiają zarządzanie środowiskiem informatycznym np. instytucji i przedsiębiorstw. Sklepy internetowe (takie jak np. Soft360.pl) sprzedają różne licencje Windows Server. Jak wybrać ten właściwy system? Podpowiadamy.
Windows Server 2008 i 2012 — opis starszych edycji
W sklepach z oprogramowaniem wciąż można kupić system Windows Server 2008. To bezpośredni następca edycji 2003. W tym produkcie zastosowano rozwijane w kolejnych odsłonach narzędzie PowerShell do administrowania systemem za pomocą skryptów. Microsoft podjął decyzję o zakończeniu wsparcia technicznego zarówno dla Windows Server 2008 i zaktualizowanej edycji R2 od stycznia 2020 r. Wciąż jednak wspomniane oprogramowanie może być użyteczne dla administratorów serwerów.
Klientom korzystającym na co dzień i przyzwyczajonym do systemu operacyjnego Windows 8, z pewnością łatwiej będzie obsługiwać serwer w ramach oprogramowania Windows Server 2012. Jego bazą jest właśnie popularna “ósemka”, czego widocznym przejawem jest unowocześniony interfejs. Zastosowano rozwiązanie, dzięki któremu obsługę serwera można prowadzić na urządzeniu z ekranem dotykowym. Windows Server 2012 jest dostosowany do pełnej optymalizacji pracy, m.in. za sprawą wygodnego menedżera zadań.
Co potrafią Windows Server 2016 i Windows Server 2019?
W kolejnych odsłonach Windows Server producent znacznie bardziej zróżnicował edycje poszczególnych wersji oprogramowania. Warto zatem zwrócić większą uwagę na dokładną specyfikację i porównać możliwości np. Windows Server 2016 Essentials i Standard z Windowsem Server 2016 Datacenter. Ze względu na możliwość instalacji maksymalnie na dwóch wirtualnych maszynach, pierwsze z wymienionych systemów zostały stworzone dla przedsiębiorstw z małymi wymaganiami IT. Podobnie jest zresztą z oprogramowaniem Windows Server 2019. I tam opcja przyznania uprawnień dla nieograniczonej liczby wirtualnych maszyn przysługuje jedynie edycji Datacenter.
Ważnym rozróżnieniem jest rodzaj licencji dostępu oraz limit pamięci RAM:
-
Windows Server 2016 i 2019 Essentials: bez wymogu licencji CAL, 64 GB RAM limitu;
-
Windows Server 2016 i 2019 Standard oraz Datacenter: licencja CAL, 24 TB RAM limitu.
Szczegółowe informacje dotyczące charakterystyki produktu i ceny Windows Server można otrzymać na stronie producenta lub w sklepie z oprogramowaniem. Zachęcamy do pogłębiania wiedzy o systemach serwerowych i życzymy udanych zakupów w np. Soft360.pl.
Sprawdź także różnice w pakietach Office!
Leave a Reply