nowy lad

Czy przedsiębiorcy stracą na Nowym Ładzie?

Polski Ład to jeden z najnowszych pomysłów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on między innymi poważne zmiany w systemie podatkowym. Obejmą one nie tylko stawki podatkowe, ale przede wszystkim podatek PIT. Zmiany najmocniej odczują na swojej skórze przedsiębiorcy. Sprawdź, czy w wyniku wprowadzonych przepisów właściciele firm stracą, czy zyskają.

Idzie nowe

Program Polski Ład zaprezentowany na konwencji PiS ma obejmować wiele zmian podatkowych. Dotyczą one zarówno podatku dochodowe (PIT i CIT), jak i podatków od towarów i usług. Poważną reformę czeka również składka zdrowotna.

Większość przedsiębiorców mało optymistycznie spogląda na propozycje zmian zaproponowanych przez rządzących. W ich opinii, zmiany najmocniej uderzą w małe i średnie firmy. Jak jest w rzeczywistości? Dokładnie przyglądamy się zapisom Nowego ładu, aby ocenić, kto straci, a kto zyska na zmianach.

Kwota wolna od PIT rośnie

Jedna z istotnych zmian, którą niesie ze sobą wprowadzenie Nowego Ładu obejmie kwotę wolną od podatku. Jej wartość od lat jest na niezmiennym poziomie i dla większości obywateli wynosi 3091 zł. Rząd planuje podniesienie tej kwoty aż o 26 909 zł, czyli do poziomu 30 Podniesienie jej do 30 tys. zł będzie oznaczało wzrost o 26 909 zł.

Co to oznacza w praktyce? Każda osoba, która zarabia mniej niż 2500 zł miesięcznie będzie zwolniona z konieczności płacenia podatku dochodowego PIT. Do tych propozycji warto podejść jednak z pewnym dystansem. Jak przekonują specjaliści, Nowy Ład jest póki co jedynie propozycją, nie wiadomo więc, czy zaproponowane zmiany uda się przeforsować przez sejm i senat.

Kolejnym znak zapytania znajduje się przy przedsiębiorcach, którzy płacą podatek PIT według stawki liniowej. Obecnie nie mogą liczyć na kwotę wolną od podatku. Jest więc duża szansa, że zyskają po wejściu w życie Polskiego Ładu. Trudno jednak na tym etapie prac prorokować, czy tak rzeczywiście będzie.

Zmiana progu podatkowego

Kolejna istotna zmiana dotyczy skali podatkowej PIT. Obejmuje ona podniesienie drugiego progu skali podatkowej, czyli momentu w dochodach, od którego płaci się podatek w wysokości 32 proc.

Wartość ta jest zamrożona od kilku lat. Obecnie próg ten wynosi 85 528 zł. W myśl nowych przepisów Polskiego Ładu wartość ta miałaby wzrosnąć aż do 120 tys. To istotna zmiana, z której skorzystać ma aż 18 milionów Polaków. W zdecydowanej większości będą to osoby zatrudnione na umowie pracy. W mniejszym stopniu są to również przedsiębiorcy – według szacunków samozatrudnieni będą stanowić około 40 proc. beneficjentów tej zmiany.

Składka zdrowotna

Wyższa kwota wolna od podatku oraz zmiana progu skali PIT to dobre wiadomości dla sporej części Polaków. Żeby jednak lepiej zrozumieć, dlaczego zapisy Nowego Ładu wzbudzają tak wiele kontrowersji wśród przedsiębiorców trzeba wczytać się w szczegóły. Tam można znaleźć dużo informacji o składce zdrowotnej.

W myśl nowych przepisów ma zostać ona zrównana dla pracowników i przedsiębiorców, a więc wszyscy mają płacić dokładnie tyle samo. Będzie to 9 proc. od podstawy opodatkowania, podczas gdy obecnie większość przedsiębiorców i samozatrudnionych płaci składkę zdrowotną wynoszącą 380 zł, w formie ryczałtu.

W rezultacie przedsiębiorcy będą narażeni na spory wydatek. Już pierwsze wyliczenia pokazują, że w myśl nowych przepisów każdy przedsiębiorca dopłaci aż 90 złotych od każdego tysiąca złotych dochodu. Jeśli więc ktoś zarabia 10 tysięcy złotych miesięcznie, to jego składka zdrowotna wyniesie aż 900 złotych.

Co gorsza, propozycje Polskiego Ładu zablokują możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku. To kolejny cios w kierunku przedsiębiorców, którzy obecnie mogą pomniejszyć podatek o 7,75 proc. podstawy wymiaru składki. Rocznie jest to więc blisko 4000 złotych, które zmniejszały podatek. Po reformie nie będzie już takiej możliwości.

Zmiany w CIT

Zmian można spodziewać się również w obszarze podatku dochodowego od osób prawnych. Nie ma jeszcze zbyt wiele szczegółów, ale już wiadomo, że zmiany będą skupione na rozwiązaniach, które mają zachęcić do inwestowania.

W planach jest wprowadzenie ulgi na automatyzację i robotyzację. Zyskać mają również korzystający z ulgi B+R. Dodatkowo większa grupa przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z tzw. estońskiego CIT. Zmiany obejmą również spółki wchodzące na giełdę. Sprawdź kalkulator nowego Polskiego Ładu, aby dowiedzieć się, czy zyskasz, czy stracisz na propozycjach zmian.

Podsumowanie

Dzisiaj Nowy Ład to jeszcze więcej znaków zapytania i wątpliwości niż realnych propozycji. Wiele wskazuje jednak na to, że w większości przypadków nowe przepisy zaszkodzą przedsiębiorcą i samozatrudnionym. Dotyczy to przede wszystkim tych najlepiej zarabiających. Na ostatecznie rozstrzygnięcie, kto straci, a kto zyska na nowym ładzie trzeba jeszcze poczekać. Przynajmniej do momentu poznania szczegółów. Kiedy to może nastąpić? Konkretnych propozycji należy się spodziewać w przeciągu najbliższych kilku miesięcy, najpewniej w drugiej połowie 2021 roku.