projektowanie domow

Najważniejsze zasady projektowania domów jednorodzinnych

Własny dom to marzenie wielu osób. Niektóre z nich chcą mieć też realny wpływ na sposób zaprojektowania danego budynku. Trzeba mieć jednak świadomość, że wspomniane przedsięwzięcie wcale nie należy do najłatwiejszych. Przy jego praktycznej realizacji konieczne jest  bowiem zwrócenie uwagi na kilka elementarnych kwestii. Chcesz poznać więcej informacji na ten temat? Serdecznie zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Jak przebiega projektowanie domu w praktyce?

W pierwszej fazie opracowywania projektu domu należy rozrysować rzuty mieszkania, przykładając szczególną wagę do wyznaczenia ścian działowych oraz miejsc przebiegu instalacji hydraulicznych oraz elektrycznych. Najlepiej uczynić to w formacie 3D. Już na tym etapie dobrze jest pomyśleć o wyborze odpowiedniego stylu, w którym zostanie wybudowany obiekt. Od tej decyzji w dalszej kolejności zależy bowiem dobór właściwego dachu, fasady i stolarki okienno-drzwiowej, jak również sposobu urządzenia wnętrz. Projektowanie domów jednorodzinnych w Łodzi obejmuje także wszelkie działania zmierzające do właściwego rozmieszczenia grzejników, wentylatorów i innych stałych elementów mechanizmów użytkowych. Istotne jest też dokładne określenie wyglądu rozmaitych elementów wykończeniowych. Później można przystąpić do dobierania odpowiednich mebli, zasłon okiennych oraz oświetlenia i dekoracji ściennych.

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy przygotowywaniu projektu domu?

Projektując dom jednorodzinny, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na inne kwestie. Bardzo ważną rolę w tym aspekcie odgrywa choćby odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń na poszczególnych piętrach. Należy zastanowić się, ile powinno ich być na danej kondygnacji oraz jaką funkcję mogą one spełniać. Istotne jest też optymalne rozlokowanie okien przy uwzględnieniu orientacji względem stron świata oraz rozciągającego się za przyszłymi przeszkleniami widoku. Wypada ponadto zwrócić uwagę na konieczność zamontowania najwyższej jakości izolacji cieplnych. Specjaliści zatrudniani przez takie firmy, jak studio projektowe z Łodzi Spatium, wskazują, że termoizolacja musi być wykonana z wysokogatunkowych materiałów, aby dobrze spełniała swoje zadanie. Idealnym rozwiązaniem w wielu przypadkach okazuje się także posadowienie garażu tuż obok wejścia do domu.