usuwanie zeba

Kiedy chirurg stomatolog musi usunąć ząb?

Dentysta w trakcie prowadzenia leczenia u pacjenta zawsze ma na celu uratowanie chorych zębów przed ich usunięciem. Ekstrakcja zęba do ostateczne rozwiązanie, przed którym jednak często nie ma ucieczki. W jakich sytuacjach zębów nie można uratować i w celu usunięcia powstałego dla sąsiadujących zębów zagrożenia, konieczne jest dokonanie ich ekstrakcji?

Ekstrakcja zębów, które są zniszczone w efekcie próchnicy

Pierwszym wskazaniem do wykonania ekstrakcji zęba jest jego duże zniszczenie w efekcie przebiegu choroby próchnicowej. Z większością problemów zdrowotnych zębów można sobie skutecznie poradzić z zastosowaniem dostępnych metod leczenia zachowawczego. Niestety czasami zdarzają się też takie przypadki, że stan zęba jest już tak skomplikowany, że nie ma możliwości jego skutecznego wyleczenia, i z myślą o innych zębach w łuku zębowym, najlepszym sposobem staje się jego usunięcie. Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz stomatolog z Kliniki dentystycznej Steczko w Krakowie:

W przypadku bardzo rozwiniętej choroby próchnicowej zębów, w celu jego wyleczenia i uratowania przed ekstrakcję, przeprowadza się leczenie endodontyczne, czyli leczenie kanałowe. Wykonywane jest one w przypadkach, gdy bakteriom próchnicowym nie tylko udaje się pokonać szkliwo i zębinę i doprowadzić do powstania w zębie ubytku, ale też udaje się jej przedostać do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. Jeżeli jednak ząb jest już w bardzo złym stanie, zamiast leczenia kanałowego potrzeba jest wykonania jego ekstrakcji. Potrzeba usunięcia zęba może też powstać w przypadku powstania paradontozy, czyli choroby przyzębia.

Usunięcie zębów zatrzymanych

Konieczność usunięcia zębów często powstaje także w przypadku zębów zatrzymanych, czyli takich, które nie miały możliwości na pełne wyrżnięcie i cały czas pozostają w dziąśle. Zębami zatrzymanymi mogą być wszystkie rodzaje zębów stałych. Najczęściej z takimi problemami spotykamy się w przypadku trzecich zębów trzonowych, czyli ósemek. Na skutek procesów ewolucyjnych u człowieka zazwyczaj nie ma już na nie miejsca w łukach zębowych. Z tego powodu, jeżeli u kogoś ósemki (zęby mądrości) się pojawią, najczęściej nie są wartością dodaną, tylko przyczyną powstania wielu różnych problemów. Najczęściej po pojawieniu się ósemek, pacjenci zgłaszają się do gabinetów dentystycznych z silnym bólem i wówczas, żeby im pomóc, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia zęba.

Ekstrakcje zębów przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego

Ekstrakcie zębów często wykonywane są też przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wad zgryzu. Taka potrzeba występuje w przypadku konieczności uzyskania większej ilości miejsca w łukach zębowych do prawidłowego ustawienia pozostałych zębów.