umowa deweloperska

Na co zwrócić uwagę, zawierając umowę deweloperską?

Umowa deweloperska jest to ważny dokument (akt) notarialny, który ustala warunki przekazania przez dewelopera prawa własności domu lub mieszkania po zrealizowaniu inwestycji. Są w niej opisane zobowiązania, które ma wypełnić inwestor, a także cena, którą nabywca winien zapłacić za nieruchomość. W dokumencie zawarte są również inne istotne informacje na temat inwestycji.

Umowa deweloperska jest umową konieczną do zrealizowania, zwłaszcza jeśli nabywca decyduje się na nieruchomość z rynku pierwotnego. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, czego przykładem jest zainteresowanie m.in. mieszkaniami deweloperskimi w Szczecinie i okolicach. Aby zaoszczędzić sobie kłopotów oraz rozczarowań w przyszłości, warto dokładnie przeanalizować dokument pod kątem zawartych w nim informacji. Zawierając umowę, powinno się zwrócić uwagę na:

  • cenę nieruchomości – czy pokrywa się z rzeczywistymi ustaleniami,
  • zgodność danych – zarówno inwestora, jak i nabywcy, a także informacje na temat daty i miejsca zawarcia umowy oraz terminu przeniesienia prawa własności,
  • wykaz opłat, które nabywca zobowiązuje się zrealizować na rzecz firmy deweloperskiej,
  • ewentualne konsekwencje związane ze zmianą ceny mieszkania – czasami zdarza się, że w wyniku nieprzewidzianych sytuacji, takich jak np. drobna zmiana w projekcie wykonania, cena może delikatnie wzrosnąć,
  • koszty związane z utrzymaniem mieszkania,
  • szczegóły techniczne mieszkania, jego parametry, metraż i standard wykończenia – jest to istotna część umowy, w zależności czy zdecydowaliśmy się na nieruchomość w stanie deweloperskim, czy tzw. pod klucz, warto upewnić się, czy warunki zostały spełnione. Oba standardy wykończenia mogą mieć rozszerzony pakiet dodatkowych usług wykończeniowych,
  • informacje na temat warunków odstąpienia od umowy – czasami np. z powodu negatywnej decyzji kredytowej zakup staje się niemożliwy. Warto wiedzieć, jakie są finansowe konsekwencje zerwania umowy.

Umowa zawsze powinna być zrealizowana w obecności notariusza. Jak wyjaśnia pracownik firmy Gryf Development: Notariusz weryfikuje informacje zawarte w umowie, porównuje stan prawny inwestycji z informacjami w księdze wieczystej, a także dba o szereg innych prawnych aspektów transakcji dokonywanych pomiędzy osobą kupującą nieruchomość i deweloperem.

Dokument może być podpisany w kancelarii notarialnej lub w siedzibie firmy deweloperskiej, jeśli notariusz wyrazi na to zgodę.