Na co zwrócić uwagę, zawierając umowę deweloperską?

umowa deweloperska

Umowa deweloperska jest to ważny dokument (akt) notarialny, który ustala warunki przekazania przez dewelopera prawa własności domu lub mieszkania po zrealizowaniu inwestycji. Są w niej opisane zobowiązania, które ma wypełnić inwestor, a także cena, którą nabywca winien zapłacić za nieruchomość. W dokumencie zawarte są również inne istotne informacje na temat inwestycji.

Umowa deweloperska jest umową konieczną do zrealizowania, zwłaszcza jeśli nabywca decyduje się na nieruchomość z rynku pierwotnego. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, czego przykładem jest zainteresowanie m.in. mieszkaniami deweloperskimi w Szczecinie i okolicach. Aby zaoszczędzić sobie kłopotów oraz rozczarowań w przyszłości, warto dokładnie przeanalizować dokument pod kątem zawartych w nim informacji. Zawierając umowę, powinno się zwrócić uwagę na:

  • cenę nieruchomości – czy pokrywa się z rzeczywistymi ustaleniami,
  • zgodność danych – zarówno inwestora, jak i nabywcy, a także informacje na temat daty i miejsca zawarcia umowy oraz terminu przeniesienia prawa własności,
  • wykaz opłat, które nabywca zobowiązuje się zrealizować na rzecz firmy deweloperskiej,
  • ewentualne konsekwencje związane ze zmianą ceny mieszkania – czasami zdarza się, że w wyniku nieprzewidzianych sytuacji, takich jak np. drobna zmiana w projekcie wykonania, cena może delikatnie wzrosnąć,
  • koszty związane z utrzymaniem mieszkania,
  • szczegóły techniczne mieszkania, jego parametry, metraż i standard wykończenia – jest to istotna część umowy, w zależności czy zdecydowaliśmy się na nieruchomość w stanie deweloperskim, czy tzw. pod klucz, warto upewnić się, czy warunki zostały spełnione. Oba standardy wykończenia mogą mieć rozszerzony pakiet dodatkowych usług wykończeniowych,
  • informacje na temat warunków odstąpienia od umowy – czasami np. z powodu negatywnej decyzji kredytowej zakup staje się niemożliwy. Warto wiedzieć, jakie są finansowe konsekwencje zerwania umowy.

Umowa zawsze powinna być zrealizowana w obecności notariusza. Jak wyjaśnia pracownik firmy Gryf Development: Notariusz weryfikuje informacje zawarte w umowie, porównuje stan prawny inwestycji z informacjami w księdze wieczystej, a także dba o szereg innych prawnych aspektów transakcji dokonywanych pomiędzy osobą kupującą nieruchomość i deweloperem.

Dokument może być podpisany w kancelarii notarialnej lub w siedzibie firmy deweloperskiej, jeśli notariusz wyrazi na to zgodę.