zimowy ogrod

Jak założyć ogród zimowy?

Coraz większą popularnością cieszą się ogrody zimowe. Przeszklone konstrukcje mogą stanowić odrębne pomieszczenie albo integralną część domu. Dzięki różnym rozwiązaniom, na ogród zimowy można się zdecydować nie tylko na etapie budowy domu. Można go dostawić do już stojącego budynku. Miejsce wypełnione zielenią i przystosowane do ulubionej formy relaksu będzie cieszyć przez cały rok. Co trzeba zrobić, żeby założyć zimowy ogród?

Podstawowe kwestie, o których trzeba pamiętać w trakcie

Planowanie ogrodu zimowego warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, jakie funkcje ma on pełnić i z której strony domu będzie? Dla niektórych będzie to przede wszystkim miejsce na spędzanie wolnego czasu, relaksowanie się. Inni mogą potraktować tę przestrzeń jako szklarnię do uprawy roślin egzotycznych albo przechowywania ich w trakcie zimy. Znając swoje potrzeby, można rozważyć następne kwestie, takie jak jego wielkość, kształt całej konstrukcji, materiały, z których ma być wybudowany. Z wątpliwościami warto zwrócić się do fachowców np. z firmy Domega, którzy mają doświadczenie w organizowaniu tego typu przestrzeni. Wiadomo, że ogród zimowy jest miejscem składającym się w większości z przeszklenia. Dlatego też podstawą jest wybranie odpowiednio trwałej konstrukcji, która będzie utrzymywać wszystkie szyby. Jest to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

O czym jeszcze warto pamiętać w trakcie budowy ogrodu zimowego? Funkcje

Wiedząc już ile czasu i w jaki sposób najprawdopodobniej będzie wykorzystywany ogród zimowy warto dokładnie przemyśleć jeszcze kilka kwestii. Jedną z nich jest ogrzewanie. W zależności od potrzeb można w ogóle nie montować źródła ciepła albo zdecydować się na kominek, ogrzewanie podłogowe czy promienniki ciepła. Bardzo ważną kwestią jest także odpowiednia wentylacja. Musi być tak dopasowana, żeby nie było za dużo wilgoci w powietrzu, a temperatura była optymalna. Nie można też pominąć odpowiedniego oświetlenia. Dzięki niemu ogrody zimowe w Poznaniu i w innych miejscach mogą zyskać niepowtarzalny charakter i wygląd. Szczególnie wtedy, gdy ma to być miejsce spotkań lub relaksu w ciągu całego roku. Latem wystarczą promienie słońca (czasami ograniczane przez specjalne szyby), ale zimą trzeba zastosować sztuczne oświetlenie.