planowanie mieszkania

Mieszkanie w kontenerze – od planowania do wykonawstwa

Mieszkanie w kontenerze to ekologiczna idea, która stanowi alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Za wznoszeniem architektury kontenerowej przemawia nie tylko możliwość powtórnego wykorzystania przetworzonych materiałów budowlanych, lecz także niskie koszty inwestycji oraz krótki czas jej realizacji. Wielorodzinne domy z używanych kontenerów powstają zaledwie w ciągu 3 miesięcy. 

Od czego zacząć planowanie mieszkania w kontenerze? 

Mieszkanie w kontenerze może być bardzo komfortowe. Wygoda codziennego użytkowania zależy od tego, czy konstrukcja powstanie pod okiem wykwalifikowanych wykonawców. Jednak zanim na działce rozpoczną się prace budowlane, należy wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Jeśli powierzchnia całorocznego kontenera mieszkalnego nie przekracza 70 m², procedura ogranicza się do zgłoszenia zamiaru budowy z projektem. Właściwy urząd ma wówczas 21 dni na wniesienie sprzeciwu – po tym czasie można rozpocząć budowę (tzw. milcząca zgoda). Gdy formalności zostaną dopełnione, wystarczy zaplanować budżet, wybrać projekt oraz zlecić wybranej firmie budowlanej postawienie na działce domu z kontenera. Warto upewnić się, że konstruktorzy, których chcesz zatrudnić, mają doświadczenie w adaptacji kontenerów do codziennego życia i zapewniają kompleksową realizację inwestycji: przygotowanie fundamentów, montaż komponentów, wykonanie instalacji elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych. 

Jak wykończyć mieszkanie w kontenerze?

Wnętrze mieszkania w kontenerze nie musi różnić się wystrojem od tradycyjnych domów. Aranżacja może mieć dowolny charakter, lecz trzeba pamiętać o tym, że powinna być dostosowana do niewielkiej przestrzeni. Wiele osób nawiązuje w projektach do stylu minimalistycznego, futurystycznego czy industrialnego. Wykończenie wnętrza kontenera można zlecić firmie odpowiedzialnej za postawienie budynku na działce. Usługi z tego zakresu oferuje firma dewelopersko-budowlana Lokaty Budowlane. Przedsiębiorstwo zatrudnia wykwalifikowanych wykonawców oraz zapewnia szeroki wybór projektów, które mogą służyć także jako lokale usługowe, handlowe czy biurowe. Firma zajmuje się zarówno wznoszeniem nowej architektury kontenerowej, jak i rozbudową już istniejącej.