implanty stomatologiczne

Jak wygląda wszczepienie implantu zęba?

Implanty zębowe są coraz bardziej popularne wśród osób, które mają problemy z utratą zębów. Stały się one nowoczesnym rozwiązaniem, które pozwala na przywrócenie pełnej funkcji i estetyki jamy ustnej. Chociaż wszczepienie implantu może wydawać się skomplikowanym zabiegiem, wielu pacjentów decyduje się na niego ze względu na jego liczne korzyści. W tym artykule opiszemy, jak wygląda w praktyce.

Przygotowanie Pacjenta do wszczepienia implantu zębowego

Zanim przystąpimy do opisu zabiegu wszczepienia implantu zęba, warto wspomnieć o ważnych aspektach dotyczących przygotowania pacjenta do tego procesu. Przede wszystkim, konieczna jest wizyta u stomatologa w celu przeprowadzenia dokładnego badania jamy ustnej. Lekarz może również zlecić niezbędne badania radiologiczne, takie jak pantomogram czy tomografia komputerowa. W miarę możliwości, przed wszczepieniem implantów zębowych we Włocławku warto zadbać o zlikwidowanie ewentualnych ognisk infekcji w jamie ustnej – takich jak próchnica czy stany zapalne dziąseł. 

Zabieg wszczepienia implantu w kilku krokach

Wszczepienie implantu zęba jest zabiegiem przeprowadzanym w kilku etapach, które opiszemy poniżej.

Krok 1 – Znieczulenie miejscowe i dostęp do kości

Na początku zabiegu lekarz stomatolog dokładnie znieczula miejsce planowanego wszczepienia implantu. Następnie wykonuje niewielkie nacięcie w dziąśle, aby uzyskać dostęp do kości. W przypadku, gdy brakuje wystarczającej ilości kości, możliwe jest wykonanie dodatkowego zabiegu – regeneracji kości.

Krok 2 – Przygotowanie miejsca na implant

Gdy protetyk uzyska dostęp do kości, przystępuje do jej precyzyjnego przygotowania pod kątem kształtu i rozmiaru implantu. Wykorzystuje do tego specjalne wiertła stomatologiczne o różnych średnicach. 

Krok 3 – Wszczepienie implantu

W trakcie tego etapu protetyk wprowadza implant do wywierconego otworu. Implant jest elementem zaopatrzonym w gwint, który śrubowany jest do kości. Po jego wszczepieniu następuje tzw. faza osteointegracji, podczas której kość stopniowo zrasta się z powierzchnią implantu. Proces ten trwa zwykle od 2 do 6 miesięcy.

Krok 4 – Odbudowa protetyczna

Po zakończeniu procesu osteointegracji, stomatolog np. z Centrum Stomatologii Michelin przystępuje do kolejnego etapu, którym jest odbudowa protetyczna. Polega ona na wykonaniu korony protetycznej, która dokładnie imituje naturalny ząb i przykręceniu jej na wcześniej wszczepiony implant. W ten sposób pacjent odzyskuje pełną funkcję zgryzu oraz estetyczny wygląd uzupełnienia.