Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Jaki aparat wybrać?

Czasy, kiedy jedynie lustrzanka kojarzona była z profesjonalnym sprzętem fotograficznym odchodzą w zapomnienie. Nie oznacza to jednak, że bezlusterkowce są obecnie jedynym słusznym wyborem. Wśród aparatów profesjonalnych, pełnoklatkowych, jak i amatorskich, o mniejszej matrycy można obecnie wybrać zarówno dobrej jakości lustrzanki jak i świetne bezlusterkowce. Warto wiedzieć jakie są zasadnicze różnice między tymi dwoma typami aparatów – wiedza z pewnością ułatwi podjęcie decyzji lustrzanka czy bezlusterkowiec.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec – co watro wiedzieć

Fotografia zmienia się wraz z rozwojem technologii. Nowe rozwiązania wciąż zaskakują, ale jedno na pewno się nie zmieni – fotografia była i jest jednym z najpopularniejszych hobby. Dla wielu, wykonywanie zdjęć stało się także sposobem na życie, otworzyło nową ścieżkę zawodową. Sprzęt jakim wykonujemy zdjęcia powinien być dobrany do konkretnych potrzeb.

Aparaty fotograficzne, obiektywy i inne akcesoria jak lampy, blendy, statywy nie należą do najtańszych. Jest to argument za tym, aby każdy zakup fotograficzny poprzedzić researchem. Zastanawiając się jaki aparat będzie najlepszy – lustrzanka czy bezlusterkowiec – warto poznać argumenty, a przy wyborze kierować się logiką i doświadczeniem innych fotografów.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec – podobieństwa

Na pozór rywalizujące ze sobą dwa typy aparatów – lustrzanki i bezlusterkowce mają wiele wspólnego, różnice dotyczą w dużej mierze przyzwyczajeń i kwestii technologicznych. Podczas codziennego użytkowania mogą być wręcz niezauważalne. Najważniejsze wydaje się to, że oba typy aparatów fotograficznych cechuje bardzo wysoka jakość obrazu i możliwość stosowania trybów manualnych rządzących się tymi samymi prawami. Jeśli wcześniej korzystaliśmy z lustrzanki danej marki, w przypadku bezlusterkowca zarówno tryb manualny, jak i preselekcje będą działały na identycznych zasadach.

Oba typy aparatów dają możliwość zastosowania wymiennej optyki. Co więcej, posiadając obiektywy od lustrzanek danej marki przy użyciu odpowiedniego adaptera można wykorzystać je także z body bezlusterkowca, nie tracąc na jakości, ani plastyce optyki.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec – różnice

Nazwa lustrzanka wzięła się z systemu optycznego wykorzystującego lustro, które fizycznie występowało już w lustrzankach analogowych. Wprowadzenie technologii cyfrowej do fotografii adoptowało tę technologię i z tego względu przez lata, wszystkie bardziej profesjonalne aparaty cyfrowe były lustrzankami.

W bezlusterkowcach element luster kierujących światło i obraz na matrycę został całkowicie pominięty. Dzięki temu body może być mniejsze i bardziej poręczne.

Tyle w kwestii technicznej, dla konsumenta najważniejsze są różnice dające o sobie znać podczas robienia zdjęć:

  • Brak komory lustra sprawia, że bezlusterkowce charakteryzują się mniejszymi wymiarami i wagą.
  • Z kolei obiektywy do bezlusterkowców niekoniecznie są lżejsze, przy niektórych modelach balans lekkiego body i ciężkiego obiektywu może być nieergonomiczny.
  • Obecnie systemy autofokusa w bezlusterkowcach przewyższają systemy w lustrzankach cyfrowych pod względem szybkości i jakości. Choć kilka lat temu trend ten był odwrotny i to lustrzanki wyróżniał szybszy i bardziej niezawodny autofokus.
  • Lustrzanki są w stanie dłużej pracować na jednym akumulatorze i w przeciwieństwie do bezlusterkowców nieużywane nie pobierają prądu.
  • Kwestią do przyzwyczajenia dla użytkowników lustrzanek jest brak wizjera optycznego w bezlusterkowcach.

Wybierając aparat warto zwrócić uwagę na wiele aspektów i wydaje się, że kwestia lustrzanka czy bezlusterkowiec jest tutaj drugorzędna. Warto brać pod uwagę kwestie matrycy, czy będzie to pełna klatka czy APS-C. Kupując sprzęt fotograficzny nie uniknie się kwestii ceny, która stanowi główną zaporę. Aby robić piękne zdjęcia nie potrzebny jest wcale najdroższy sprzęt, ważne żeby był dopasowany do potrzeb, a korzystanie z niego było przyjemne i naturalne.