konkurencja

Jak być atrakcyjnym na rynku pracy?

Duża konkurencja na współczesnym rynku pracy wymaga od kandydatów nieprzeciętnych umiejętności, bogatego doświadczenia oraz niezbędnego wykształcenia. Jak odnaleźć się w takim środowisku i jak zadbać o atrakcyjność własnej osoby na tle innych kandydatów? Podpowiadamy.

Gotowość do poszerzania wiedzy

Jedną z najbardziej docenianych cech wśród kandydatów do pracy jest chęć do odbywania szkoleń i nieustannego rozwoju. Firmy muszą praktycznie bez przerwy inwestować we własny rozwój, aby być konkurencyjnymi. Nie dziwi więc fakt, że rekruterzy mogą zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej o chęć poszerzania wiedzy, a na CV zwracają uwagę na to czy kandydat w przeszłości odbył jakiekolwiek szkolenia i kursy oraz jakie uzyskał certyfikaty. Natomiast jeśli nie boimy się pokazać tego, że odbywaliśmy liczne staże i praktyki to z pewnością to także zostanie docenione.

Wyraźnie dostrzegalne zalety

Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów należy zadbać o to, aby w wyraźny i dość oczywisty sposób pokazać własne zalety. Szczególnie jeśli są one w istotny sposób potrzebne do pracy na konkretnym stanowisku. W takim przypadku takie oczywiste cechy jak punktualność lub sumienność nie zawsze zrobią konkretnego wrażenia na przyszłym pracodawcy. Oczywiście idealnie jest o nich wspomnieć, ale nie ograniczać się tylko do tego.

Warto dobrze się zastanowić i podkreślić to w czym naprawdę jesteśmy dobrzy oraz czy będzie to mieć kluczowe znaczenie na stanowisku na które aplikujemy. Przykładowo odporność na stres oraz łatwość radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach może przydać się na stanowiskach kierowniczych. Natomiast zaangażowanie i kreatywność będzie świetnym elementem w przypadku prac wymagających artystycznego zacięcia. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej można spróbować ukierunkować rozmowę właśnie na temat, który pozwoli udowodnić ich istnienie na konkretnych przykładach.

Interesującym pomysłem jest też pokazanie w CV charakterystycznych zainteresowań, które podkreślą mocną stronę kandydata. Zainteresowania nie muszą być jednoznacznie związane z konkretnym stanowiskiem. Dużo bardziej liczy się to, że mogą podkreślić pożądane cechy, na przykład pasja do fotografii kojarzy się z kreatywnością, a wspinaczka z nieustępliwością, zaangażowaniem i niezmąconym dążeniem do obranego celu. Nawet jeśli nie uda się tego przedstawić w ten sposób podczas rozmowy kwalifikacyjnej to pracodawca powinien podświadomie skojarzyć takie przykłady z zaletami.

Śledzenie trendów branżowych

Śledzenie nowinek technologicznych związanych z branżą do której aplikujemy jest z pewnością czymś co docenią rekruterzy. Jeśli pracodawca zauważy, że kandydat wykazuje się ponadprzeciętną wiedzą na dany temat oraz doskonale wie co w ciągu ostatnich miesięcy zmieniło się w danym sektorze. W niektórych branżach jest to więc niezbędne, aby mieć jakiekolwiek szanse na rynku pracy. Dotyczy to chociażby pracy jako księgowy i nieustannie zmieniających się przepisów prawnych. Jeśli więc ktoś pracował w mało atrakcyjnej branży i planuje rozpocząć swoją karierę w czymś zupełnie nowym to powinien wręcz obowiązkowo podjąć pewien trud, aby być na bieżąco z tym co zmieniło się na przestrzeni ostatnich miesięcy lub lat. Do tego celu najlepiej wykorzystać internet, oraz po prostu zapytać znajomych, którzy aktualnie pracują na podobnych stanowiskach.

Nawiązywanie nowych kontaktów

Pozyskiwanie nowych kontaktów biznesowych najlepiej zacząć od internetu. Pozyskiwać znajomości można przez popularne serwisy społecznościowe. Szczególnie te nastawione na rozwój kariery, na przykład Linkedin, ale nie jest to regułą. Warto także brać udział w różnego rodzaju spotkaniach związanych z branżą do której aplikujemy. Jeśli więc nasza wymarzona ścieżka rozwoju dotyczy marketingu to udział w konferencjach i prelekcjach dotyczących różnych aspektów z tym związanych na pewno będzie po pewnym czasie procentować. Może nawet uda się poznać osoby, które potencjalnymi pracodawcami. Nie mówiąc już o tym, że takie eventy to także sposobność do tego, aby poszerzyć własną wiedzę i zabłysnąć czymś unikatowym na rozmowie o pracę.

Więcej pomysłów na temat tego co zrobić, aby skutecznie znaleźć pracę można znaleźć na w artykule pod adresem https://pultusk24.pl/artykul/jak-skutecznie-znalezc/1232048.