psychiatra

Co leczy psychiatra?

Wśród lekarzy różnych specjalizacji można wyróżnić psychiatrę. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jego specjalizacji, a także leczonych schorzeń.

Czym się zajmuje psychiatra?

Psychiatra to lekarz, który zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem oraz leczeniem wszystkich schorzeń, które są w bezpośredni sposób związane z zaburzeniami psychicznymi. Psychiatra w celu podjęcia pracy musi mieć ukończone studia medyczne, a następnie roczny staż i co najmniej 5-letnią specjalizację. Dzięki temu zdobywa niezbędną wiedzę oraz doświadczenie do diagnozowania oraz leczenia pacjentów z różnego rodzaju zaburzeniami. Ukończone studia medyczne umożliwiają lekarzowi całościową ocenę stanu zdrowia pacjenta, a nie jedynie jego stanu psychicznego.

Psychiatra a psycholog

Wiele osób zastanawia się, jakie różnice występują pomiędzy psychiatrą a psychologiem. Psychiatra to osoba, która ma ukończone studia medyczne, a więc ma uprawnienia do diagnozowania oraz leczenia pacjentów. Natomiast psycholog nie posiada wykształcenia medycznego i odpowiednich kwalifikacji, dzięki którym może diagnozować oraz leczyć pacjentów. Psychiatra ma możliwość wprowadzania pacjentom leczenia farmakologicznego. Natomiast psycholog nie ma takiej możliwości.

Depresja

Wśród głównych schorzeń diagnozowanych oraz leczonych przez psychiatrę można wymienić depresję. W obecnych czasach jest to dość poważna choroba, która może się objawiać na szereg różnych sposobów. Psychiatra Poznań może wprowadzić skuteczne leczenie farmakologiczne depresji, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie odczuwania niekorzystnych objawów. Oprócz tego pomocna może być psychoterapia realizowana przez psychologa, dlatego warto się zastanowić nad dołączeniem jej do procesu leczenia.

Co leczy psychiatra?

Psychiatra Poznań to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem dość zróżnicowanych schorzeń związanych z zaburzeniami oraz chorobami psychicznymi. Wśród nich, oprócz depresji, można wymienić zaburzenia osobowości, chorobę afektywną dwubiegunową, a także zmagania z zaburzeniami odżywiania oraz uzależnieniami. Oprócz tego psychiatra może również pomóc w takich schorzeniach, jak nerwica oraz zespół stresu pourazowego.

Kiedy warto udać się do psychiatry?

Wiele osób zastanawia się, kiedy warto udać się do psychiatry. Przede wszystkim warto rozważyć takie rozwiązanie podczas odczuwania negatywnych objawów przez dłuższy czas. Mogą one polegać na spadku nastroju, a także odczuwaniu negatywnych emocji, które bywają niepokojące. Wśród nich można wymienić poczucie osamotnienia oraz bezradności.