jak powstaly lody

Lody lubią wszyscy, a nie każdy zna ich historię 

Czy zajadając pyszny deser lodowy, zastanawiałeś się kiedyś, kto wymyślił lody? Jak się okazuje, historia tego przysmaku jest bardzo długa i dość skomplikowana. Kiedyś były one przysmakiem bogatych elit i władców – uwielbiał je Aleksander Wielki i rzymski cesarz Neron. Produkcja lodów w minionych czasach była jednak prawdziwym wyzwaniem. Co jeszcze warto wiedzieć o dziejach mrożonego deseru?

Kto wymyślił lody? 

Prawdopodobnie starożytni Chińczycy. To oni jako pierwsi, już 5 tysięcy lat temu, opracowali sposób na schładzanie żywności za pomocą śniegu i saletry. Według historycznych wzmianek jadali mrożone syropy, czyli mieszanki owoców z ryżem i przyprawami – prototyp współczesnych lodów. Niezależnie od Chińczyków chłodzone napoje i desery, zbliżone do dzisiejszych sorbetów, podawano w starożytnej Grecji i Rzymie, a także Turcji, Iranie i innych krajach arabskich, skąd prawdopodobnie trafiły do średniowiecznych Włoch.

Przełomowym momentem w historii lodów było dodanie do mrożonych owoców mleka, czego dokonał niejaki Antonio Latini, hiszpański ambasador w Królestwie Neapolu, w XVII wieku. Do Polski lody trafiły za panowania Augusta III Sasa, bardzo powoli zyskując popularność.

Jak dawniej produkowano mrożone desery? 

W czasach, gdy o chłodziarkach nikomu się nie śniło, produkcja lodów była prawdziwym wyzwaniem. Niezbędny był do niej śnieg bądź lód, który sprowadzano z terenów górskich i przechowywano w piwnicach. Następnie desery mieszano z kruszonym lodem lub naczynie z miażdżonymi owocami wkładano do miski z lodem. Pierwsza maszyna do produkcji lodów powstała w Ameryce w 1843 roku, a niedługo potem wymyślono zamrażarki i produkcja mrożonych deserów ruszyła na masową skalę.

Pierwsza lodziarnia w Europie… i lody rzemieślnicze w Warszawie 

Pierwsza lodziarnia na świecie to założona przez Sycylijczyka Café Procope, działająca w Paryżu nieprzerwanie od 1686 roku. W Polsce lody upowszechniły się dopiero w 20-leciu międzywojennym, kiedy to sprzedawano je z wózków na ulicach dużych miast. Dzisiaj na samym warszawskim Starym Mieście działa ok. 30 lodziarni, a wśród nich słynna Cukiernia Warszawska na ulicy Świętojańskiej otwarta w tym rejonie jako pierwsza po wojnie (w 1974 roku) i serwująca niezmiennie pyszne lody rzemieślnicze. Warto do niej wstąpić, by poczuć smak historii!