wentylacja

Jak zadbać o odpowiednie wentylowanie pomieszczeń mieszkalnych?

Wentylacja to jedna z najważniejszych instalacji w całym budynku. System ten odpowiada za wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach w obiekcie. Od jego prawidłowego działania zależy zarówno dobre samopoczucie, jak i zdrowie osób przebywających w domu czy mieszkaniu. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak dbać o odpowiednie wentylowanie pomieszczeń mieszkalnych. Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Dlaczego wentylacja pomieszczeń jest ważna?

Właściwy montaż oraz prawidłowa eksploatacja domowego systemu wentylacji są istotne z kilku powodów. Przede wszystkim należy wspomnieć tu o fakcie, że mają duży wpływ na zdrowie mieszkańców obiektu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu ECO-Solutions w Szczecinie, który w swojej ofercie posiada produkty do budowy systemu wentylacji: Brak wentylacji lub jej nieprawidłowe działanie może doprowadzić do powstania wilgoci, a co za tym idzie, rozwoju bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Powietrze w takich budynkach zanieczyszczone jest dużą ilością dwutlenku węgla. Oddychanie nim może prowadzić do nadmiernej senności, bólów głowy lub problemów z koncentracją. Kłopotem jest też unoszący się w powietrzu kurz i pył. Szczególnie mocno odczuwają to osoby z różnego typu alergiami, dla których przebywanie w niedostatecznie wentylowanym pomieszczeniu jest prawdziwą udręką.

Sposoby na poprawę jakości powietrza wewnątrz budynku

Wentylacja w budynku może odbywać się w sposób grawitacyjny (naturalny) lub mechaniczny (wymuszony). Wentylacja grawitacyjna działa w oparciu o różnicę temperatur i gęstości powietrza wywiewanego ze środka obiektu oraz nawiewanego z zewnątrz. Im jest ona wyższa, tym system pracuje sprawniej. Ze względu na fakt, że jakość wentylacji w dużej mierze zależna jest od panujących warunków atmosferycznych, nie jest to najlepszy wybór w przypadku chęci poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych.

Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości powietrzu doprowadzanym z zewnątrz, a dodatkowo chcesz oszczędzać energię potrzebną do ogrzewania budynku, powinieneś zdecydować się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Montaż rekuperacji w Szczecinie lub innym polskim mieście rozwiązuje problem niedostatecznie wentylowanych pomieszczeń. Odpowiednie urządzenie elektryczne (rekuperator) zapewnia optymalną cyrkulację powietrza wewnątrz, bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Dodatkowo gwarantuje również odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię cieplną.