Leczenie łuszczycy – metody farmakologiczne i fototerapia

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, niestety z uwagi na przyczyny jakie ją wywołują nie jest możliwe całkowite wyleczenie choroby i pożegnanie się ze wszystkimi jej objawami. Nie znaczy to jednak, że chorobę można latami ignorować nie podejmując żadnej terapii.

Jak leczyć łuszczycę?

Wielu pacjentów po usłyszeniu diagnozy, bądź już po wielu latach życia z chorobą pyta, jak przebiega leczenie łuszczycy, zastanawiają się: „Łuszczyca jak leczyć tą chorobę?, Czy tradycyjne metody mogą zadziałać?, Czy terapie niekonwencjonalne są szansą dla mnie?”. Czasem porzucając tradycyjną terapię na rzecz alternatywnych jaką jest np. naturalne leczenie łuszczycy w oparciu o zioła i procedury nie medyczne.

Łuszczyca leczenie farmakologiczne i fototerapia

Leczenie łuszczycy może być w zasadzie prowadzone dwoma ścieżkami, które w niektórych przypadkach można, dla osiągnięcia optymalnych efektów terapeutycznych. ze sobą łączyć – farmakoterapią i metodami niefarmakologicznymi (w przypadku łuszczycy to głównie naświetlanie promieniami UV).

Farmakologiczne leczenie dolegliwości w łuszczycy

U pacjentów, u których nasilenie choroby jest niewielkie można leczyć miejscowo. Szacuje się, że w około 70% przypadków stosowanie kremów i maści na łuszczycę zmniejsza objawy choroby i pozwala na powrót do codziennych aktywności. Łuszczyca leczenie miejscowe polega na zastosowaniu preparatów takich jak:

  • kremy, maści – o zbitej, gęstej konsystencji są łatwe do aplikowania miejscowo, w przypadku małych zmian łuszczycowych;
  • lotiony – rzadsze preparaty o lżejszej konsystencji, część pacjentów preferuje lotiony, jako bardziej komfortowe w użytkowaniu;
  • żele – preparaty o bardzo lekkiej konsystencji, łatwe w nakładaniu.

Według danych dostępnych w literaturze i tradycyjnych opisów łuszczycy zmiany na skórze w tej chorobie nie swędzą. Praktyka kliniczna pokazuje jednak że jest inaczej, wielu pacjentów skarży się na uporczywe swędzenie.

Z przepisu lekarza można stosować maści z kortykosteroidami. Niewątpliwie pomagają one pacjentom, jednak ich mechanizm działania nie jest do końca jasny. Maści z kortykosteroidami działają przeciwzapalnie i przeciw proliferacyjnie dzięki czemu zmniejszają ilość łuski powstającej na zmianie łuszczycowej. Niestety przewlekłe stosowanie kortykosteroidów może prowadzić do zmniejszenia wrażliwości na leki oraz:

  • ścieńczenia skóry – zmniejszenia jej grubości i osłabieniu struktur tkanek;
  • atrofia – czyli zanik skóry w miejscu aplikacji;
  • bielactwo – odbarwienie koloru skóry, widoczne na powierzchni tkanek w postaci białych plam;
  • zaostrzenie choroby – może objawiać się np. w postaci szybkiego narastania łusek;
  • zakażenia skóry – zwykle przebiegające ostro w sposób masywny.

Leczenie doustne łuszczycy właściwie jest dostępne jedynie na receptę, wyłącznie po konsultacji z dermatologiem, ponieważ są to leki działające ogólnoustrojowo. W leczeniu doustnym stosuje się pochodne witaminy D, które stymulują prawidłową odnowę skóry i hamują wytwarzanie łuski. W ciężkich przypadkach możliwe jest zastosowanie leczenia biologicznego, w Polsce ta terapia jest jedynie dostępna dla niewielkiej garstki pacjentów i wymaga leczenia szpitalnego.

To jakie leki na łuszczycę zostaną zastosowane w konkretnym przypadku uzależnione jest od stanu chorego oraz nasilenia i umiejscowienia zmian łuszczycowych.

Łuszczyca – leki bez recepty

Bez recepty można nabyć głównie kremy, które mają działanie nawilżające i złuszczające. Zawarte w nich substancje aktywne pomagają usunąć łuski, co zmniejsza swędzenie skóry i ułatwia przenikanie w głąb zmian składników leków dostępnych na receptę. W maściach i kremach dostępnych od ręki znajduje się zwykle mocznik i/lub kwas salicylowy oraz emolienty i składniki łagodzące. Terapia wydawana z przepisu lekarza jest podstawą w leczeniu choroby autoimmunologicznej jaką jest łuszczyca. Leczenie dostępne w aptekach bez recepty można stosować wspomagająco w łagodnych stanach. Leczenie łuszczycy głowy przebiega jak w przypadku zmian na innych obszarach ciała, jednak tutaj należy zwrócić uwagę na kondycję włosów, cebulek i myć skórę łagodnymi szamponami, które zmniejszają swędzenie, ryzyko nadkażeń i nie podrażniają dodatkowo zmian chorobowych. Szampony pomocne w leczeniu łuszczycy na głowie są dostępne w aptekach bez recepty.

Fototerapia w leczeniu łuszczycy

Alternatywą dla leczenia lekami stosowanymi miejscowo i doustnie jest leczenie światłem tzw. fototerapia. Promieniowanie emitowane przez lampy jest absorbowane przez warstwę naskórka i skutecznie zmniejsza zmiany łuszczycowe. W tym rodzaju leczenia wykorzystuje się promieniowanie UVB. Wskazaniem do leczenia światłem są rozległe zmiany łuszczycowe, takie które nie reagują na leczenie miejscowe i doustną terapię ogólną.

Naświetlanie odbywa się zwykle 2 do 3 razy w tygodniu, przez okres do 10 tygodni. Podczas leczenia należy obserwować jak zmienia się struktura skóry i nie wydłużać niepotrzebnie naświetlania. Jak każde leczenie, również i ta terapia jest obarczona ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych i powikłań np. czerniaka skóry. W części przypadków można zastosować tzw. fotochemioterapię czyli leczenie światłem w połączeniu z leczeniem farmakologicznym co pozwala na osiągnięcie optymalnych efektów leczenia choroby takiej jak łuszczyca. Leczenie światłem powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarską.

Podsumowanie

Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy łuszczycy nie lekceważ ich. Nie warto zwlekać z leczeniem, ponieważ może to doprowadzić do rozwinięcia się zmian i pogorszenia stanu chorego. Po zauważeniu plamek, które mogą sugerować łuszczycę zwróć się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu – internisty, bądź specjalisty medycyny rodzinnej, a najlepiej udaj się na wizytę dermatologiczną.

Leczenie w domu, samodzielne nie jest tak skuteczne jak terapia, którą kieruje specjalista.