lampa

Lampa żyrandol — jak wybrać ją do stylu salonu?

Żyrandol w salonie pełni nie tylko funkcję oświetlającą wnętrze, ale również dekoracyjną. Odpowiednio dobrana lampa może nadać pomieszczeniu oryginalnego charakteru i być idealnym dopełnieniem całości aranżacji. Z tego właśnie powodu podczas jej wyboru warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jak wybrać żyrandol do stylu salonu? Podpowiadamy.

Salon w stylu industrialnym

Styl industrialny cechuje się dużymi, surowymi wnętrzami. Znajdziemy w nich dużo betonu, cegły, nieotynkowanych rur, metalu i prostych form. W związku z tym lampa żyrandol do takiego pomieszczenia również musi nawiązywać do takiego postfabrycznego klimatu. Idealnie sprawdzą się tu kosze wykonane z metalu zawieszone na długich kablach z widoczną żarówką.

Klasyczny salon

Klasyczne salony to najczęściej wybierane w polskich domach aranżacje. Dominują tu kolory takie jak szarość, beż i biel. Meble mogą przybierać zarówno proste jak i bardziej zdobione formy. Żyrandol do takiego pomieszczenia powinien być dopasowany do jego indywidualnego charakteru. Najczęściej w takich wnętrzach stosuje się modele w kolorze złota, miedzi lub srebra z tradycyjnymi okrągłymi kloszami. Do wyboru mamy tutaj lampy kilkupunktowe na przykład 5-cio lub fasony posiadające tylko jeden klosz.

Salon w stylu glamour

Styl glamour kojarzy nam się z luksusem i przepychem. Wnętrza takie często utrzymane są w jasnych lub wręcz przeciwnie ciemnych barwach. Jednak wszystkie z nich są bardzo neutralne. W pomieszczeniach takich dominują dodatki w złotych lub srebrnych odcieniach, a także kryształy. Z tego powodu najczęściej wybierane żyrandole do tego rodzaju pomieszczenia to te kryształkami lub bogato zdobione w kolorze złotym, miedzianym, lub srebrnym. Lampa do salonu z kryształkami nie tylko pięknie wygląda, ale też dobrze odbija światło. Ten typ żyrandola jest wręcz stworzony to takich wnętrz.

Nowoczesny salon

Nowoczesne salony charakteryzują się prostymi bryłami i monochromatycznymi barwami. Z tego powodu można do nich dobrać praktycznie każdy żyrandol. Musimy tylko zastanowić się, czy chcemy, aby lampa była elementem ozdobnym takiego pomieszczenia czy też powinna stanowić jego jedynie neutralne uzupełnienie. W pierwszym przypadku można postawić na bogato zdobione żyrandole na przykład w kolorze złotym lub srebrnym, a nawet te z kryształkami. W drugim zaś warto wybrać funkcjonalne i nieprzekombinowane lampy w neutralnych odcieniach.

Salon w stylu skandynawskim

Salon w stylu skandynawskim charakteryzuje się prostymi, surowymi formami oraz materiałami. Dominuje tu drewno, naturalne tkaniny takie jak jutra i neutralna kolorystyka utrzymana w bieli i jasnej szarości. Z tego powodu warto wybrać tutaj lampy drewniane lub wykonane z przezroczystego szkła. Te drugie wyglądają w takich wnętrzach niezwykle lekko i nie dominują w pomieszczeniu, a jedynie stanowią jego piękne uzupełnienie.