ciecie matalu

Kryteria wyboru tarczy do cięcia metalu

Do cięcia metalu wykorzystuje się rozmaite narzędzia, m.in. klasyczne szlifierki kątowe czy przecinarki. Aby wspomniane urządzenia mogły jednak spełnić swoją funkcję, to należy do nich dobrać odpowiednią tarczę. Czym kierować się przy zakupie optymalnego akcesorium? W niniejszym tekście przyglądamy się najważniejszym parametrom, na które warto zwrócić uwagę w czasie wyboru tarczy do cięcia metalu.


Nie każda tarcza do metalu nadaje się do cięcia!



Zanim przejdziemy do kwestii parametrów technicznych, zacznijmy od podstaw. Wybierając tarczę do metalu należy zwrócić szczególną uwagę na jej typ. Sam fakt, że na produkcie znajduje się napis „do metalu”, wcale nie oznacza, że akcesorium faktycznie sprawdzi się do cięcia tego materiału. Trzeba pamiętać, że niektóre tarcze, np. ściernice garnkowe, są przeznaczone do szlifowania oraz wykańczania metalowych elementów, a nie ich przecinania. Właśnie dlatego w czasie zakupów powinieneś szukać tarcz płaskich.

Jeżeli tarcza do cięcia metalu ma zapewniać wysoki komfort pracy, dobre efekty oraz zbytnio się nie nagrzewała, to należy zwrócić uwagę na oznaczenia norm oraz certyfikaty jakości (znajdują się na opakowaniu oraz powierzchni samej tarczy). Informacje od producenta brzmią tajemniczo? Nie trzeba się martwić – warto zasugerować się też kosztem produktu. Tarcze do metalu z najniższej półki cenowej w większości przypadków nie są zbyt dobrej jakości i szybko się zużywają.


Twardość, czyli podstawowy parametr tarczy do cięcia metalu



Twardość tarcz do metalu jest określana na podstawie siły, jaka jest potrzebna do oderwania od akcesorium minimalnego fragmentu ścierniwa. W praktyce czynnik ten określa to, jak długo posłuży konkretna ściernica tarczowa – większa twardość to większa wytrzymałość na ścieranie. Wyróżniamy aż 16 stopni twardości, które oznacza się za pomocą liter od E (tarcze miękkie) do T (tarcze najtwardsze).

Czym kierować się przy wyborze optymalnej twardości? Jeżeli tarcza ma służyć do cięcia twardych metali, to zalecamy postawić na miękki produkt, z kolei w przypadku plastycznych metali, najlepiej zdecydować się na twardą tarczę. Chociaż może to brzmieć nielogicznie, to taka zasada doboru ma swoje uzasadnienie. Użycie twardej tarczy do twardego metalu sprawi, że akcesorium szybko się stępi i po chwili pracy nie będzie nadawało się do użytku.

Do cięcia szczególnie wytrzymałych stopów warto wybrać tarczę, która została uzupełniona różnymi dodatkowymi materiałami. Dostępne na rynku produkty są obecnie wzmacniane m.in. włóknem szklanym czy węglikiem krzemu. Takie uzupełnienie sprawia, że tarcza zapewnia większy komfort pracy i cechuje się podwyższoną trwałością – dodaje specjalista reprezentujący firmę Pferdvsm, dostawcę materiałów ściernych i narzędzi do szlifu.


Dobierz odpowiednią grubość tarczy



Grubość tarczy powinna zostać dopasowana do jej przeznaczenia. Jeżeli produkt będzie wykorzystywany jedynie do cięcia metalu, np. na potrzeby domowego majsterkowania, to zalecamy postawić na cienką tarczę, tj. od 0,8 do 3 milimetrów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w grubsze akcesorium. Tarcze powyżej 6 mm grubości sprawdzą się nie tylko do przecinania metalowych elementów, ale także ich ścierania czy szlifowania (w tym wypadku wykorzystuje się boczną powierzchnię).

Rozmiar tarczy powinien być dopasowany do wielkości urządzenia

Dobór odpowiedniego rozmiaru tarczy to najmniej skomplikowane zadanie – wystarczy po prostu sprawdzić wielkość urządzenia i porównać wartość z informacją znajdującą się na akcesorium. Należy tylko pamiętać, aby zwrócić uwagę zarówno na średnicę zewnętrzną, jak i średnicę wewnętrzną, czyli otwór umożliwiający montaż tarczy do szlifierki (jest on ustandaryzowany i w większości przypadków wynosi 22,2 mm).

Wśród najpopularniejszych rozmiarów tarcz do metalu wyróżniamy:

  • 115 mm: to tarcze o najmniejszej średnicy, które są przeznaczone do małych szlifierek o mocy nieprzekraczającej 900 W. Produkt z tej kategorii nie wytrzymują zbyt dużych obciążeń i służą przede wszystkim do cięcia aluminium oraz innych miękkich materiałów. Właśnie dlatego tarcze 115 mm nadają się najlepiej do przydomowych warsztatów, gdzie będą wykorzystywane przez niedzielnych majsterkowiczów,
  • 150 mm – 200 mm: tarcze o średnicy powyżej 150 mm to optymalny wybór dla bardziej doświadczonych fachowców. Produkty z tego segmentu mogą być montowane w sprzęcie o mocy powyżej 1000 W – są bowiem odporne na duże obciążenia (również pod nietypowymi kątami) i nadają się do cięcia i szlifowania twardszych metali,
  • +200 mm: największe tarcze do cięcia metalu mogą osiągać średnicę nawet 400 milimetrów. Takie produkty są jednak wykorzystywane jedynie w urządzeniach przemysłowych.