Dachy płaskie wyróżnia charakterystyczna konstrukcja o minimalnym nachyleniu (od 2 do 12 stopni), która sprawia, że powierzchnie te są szczególnie narażone na zalegające opady deszczu czy śniegu, a także nagrzewanie promieniami słońca. Niezbędna jest zatem solidna i trwała izolacja termiczna oraz przeciwwodna, by cieszyć się wszystkimi zaletami dachu płaskiego przez długie lata. Sprawdzamy, z czego można ją wykonać.
Izolacja termiczna dachów płaskich
Do izolacji cieplnej stropodachów można użyć różnych materiałów, by ograniczyć straty ciepła i zapewnić komfortową temperaturę wnętrza podczas upałów. Kiedyś uważano, że wystarczającą izolacją będzie pustka powietrzna, ale obecnie wiadomo, że do izolacji dachu płaskiego znacznie lepiej nadają się:
- wełna mineralna – wytrzymuje wysoką temperaturę i nadaje się bezpośrednio pod papę termozgrzewalną;
- płyty EPS – polistyren ekspandowany, dobrze izoluje i ma bardzo dobrą stabilność wymiarową;
- płyty PIR – wysoce izolacyjny poliuretan, odporny na ściskanie i uszkodzenia;
- płyty XPS – polistyren ekstrudowany o niskiej nasiąkliwości, idealny do miejsc narażonych na wilgoć, np. w systemach dachów odwróconych.
Konkretny rodzaj termoizolacji należy dobrać do typu dachu i jego układu warstwowego.
Hydroizolacja płaskiego dachu
Ochrona przed wodą i wilgocią to podstawowe zadanie każdego dachu. By mógł je spełniać, należy zadbać o wysokiej jakości hydroizolację. Najpopularniejszym rozwiązaniem są papy asfaltowe – termozgrzewalne, samoprzylepne lub mocowane mechanicznie. Hydroizolacja papą może być jedno- lub wielowarstwowa (składa się wówczas z papy podkładowej i nawierzchniowej). Nowoczesne papy stanowią również doskonałą warstwę paroizolacyjną. Innym sposobem izolacji przeciwwodnej jest zastosowanie płynnej membrany dachowej z żywicy poliuretanowej nakładanej metodą natryskową bądź wałkiem.
Gotowe systemy izolacji dachowej
Gotowe systemy izolacji dachów płaskich, oferowane m.in. przez producenta materiałów izolacyjnych SOPREMA Polska, cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Dzięki ich wykorzystaniu można znacznie uprościć i przyspieszyć proces budowy dachu płaskiego, ciesząc się trwałą izolacją najwyższej jakości. Szeroki wybór systemów pozwala znaleźć optymalne rozwiązanie do każdego dachu, które zapewni skuteczną ochronę przed wilgocią oraz uciekaniem ciepła z budynku.
Leave a Reply