oczyszczalnia

Jak czysta jest woda pozyskiwania z przydomowej oczyszczalni? 

Inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków staje się coraz popularniejsza wśród właścicieli domów jednorodzinnych. To rozwiązanie, które z jednej strony jest alternatywą wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji, a z drugiej to instalacja, która ma naprawdę wiele zalet. Warto wiedzieć o niej między innymi, że woda, która jest z niej uzyskiwana w procesie oczyszczania, może być ponownie wykorzystana. W jakim stopniu jest czysta i do czego można ją bezpiecznie stosować?

Czy wodę z przydomowej oczyszczalni można wykorzystać do użytku domowego?

Jednym z pytań, które pojawiają się stosunkowo często wśród osób zastanawiających się nad inwestycją w przydomową oczyszczalnię ścieków, jest to, czy woda, która jest otrzymywana w wyniku procesów oczyszczania, może być ponownie wykorzystana i na co dokładnie pozwala poziom jej czystości. Warto wiedzieć, że faktycznie nadaje się do wykorzystania, jednak nie powinna być stosowana do użytku domowego. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że taka woda nie nadaje się do picia, dlatego nie można jej z niej korzystać na przykład w kuchni.

Do czego można wykorzystywać wodę pozyskiwaną przydomowej oczyszczalni?

Mimo tego, że woda pochodząca z przydomowej oczyszczalni ścieków nie nadaje się do spożycia, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby została ponownie wykorzystana. O to, w jaki sposób można ją bezpiecznie zagospodarować, postanowiliśmy spytać naszego rozmówcę, czyli specjalistę z firmy zajmującej się szambami ekologicznymi w Łodzi EKO-BIO, który powiedział nam:

– Mimo tego, że woda pozyskiwana z przydomowej oczyszczalni nie nadaje się do spożycia, to można ją bezpiecznie wykorzystywać do innych celów. Do najpopularniejszych zastosowań takiej wody możemy zaliczyć stosowanie jej do nawadniania ogrodu. Należy jednak podkreślić, że nie można jej używać do podlewania roślin jadalnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby służyła do nawadniania trawy albo innych roślin ozdobnych. W zależności od potrzeb można do tego wykorzystać wąż ogrodniczy albo spryskiwacz.

Omówione przez naszego rozmówcę zastosowania wody pochodzącej z przydomowej oczyszczalni ścieków nie są przypadkowe. Taka forma spożytkowania cieczy jest podyktowana przede wszystkim tym, że jest ona pozbawiona zanieczyszczeń stałych, jednak mimo to ma duże ilości rozpuszczonych związków organicznych i mineralnych, co w praktyce oznacza, że może wymagać doczyszczenia przed dalszym zastosowaniem. Jeśli mamy do czynienia z instalacją ze złożem biologicznym, to sprawa jest uproszczona, ponieważ mikroorganizmy mineralizują większość związków, co oznacza, że woda zyskuje II klasę czystości, od razu nadając się do wspomnianego podlewania roślin ozdobnych.