pieczywo na zakwasie

Jakie są zalety robienia pieczywa na zakwasie?

Pieczywo towarzyszy nam od setek lat i na stałe wpisało się w polską tradycję kulinarną. Niestety wraz z upływem czasu stało się ono znacznie mniej naturalne. Do głosu doszło zastępowanie naturalnego zakwasu wytwarzanym na bazie drożdży. Etykiety pojawiające się na chlebie często też przypominają cały układ pierwiastków chemicznych. Zanim więc sięgniemy po dany chleb, dokładnie zapoznajmy się z jego składem i wybierajmy tylko piekarnie wysokiej jakości. Dlaczego warto stawiać na chleb wytwarzany na naturalnym zakwasie? Podpowiadamy.

Czym jest zakwas i jak powstaje?

Zasadniczo lista składników, które są nam potrzebne do wytworzenia zakwasu nie jest zbyt imponująca. Wystarczy, że dodamy do siebie mąkę – najlepiej żytnią oraz wodę zawierającą rozmrożone bakterie kwasu mlekowego. Sekret tkwi w jakości mąki, jak również tym, jak długi czas damy zakwasowi. Tak naprawdę kwestia jego przygotowania wydaje się być banalna, ale jednak trzeba nabrać w tym naprawdę sporo praktyki, aby stworzyć go dobrej jakości. Dlaczego właściwie w tradycyjnym wypieku pieczywa pojawia się zakwas? Otóż w dużej mierze chodzi o to, że w naturalny sposób konserwuje on wytwarzany na jego bazie chleb. Kolejna ważna kwestia to powodowanie wyrastania oraz spulchniania danego pieczywa, jak również zwiększenie przyswajalności mikroelementów, jakie zawierają ziarna zbóż oraz mąka. Ważne jest także to, że bakterie kwasu mlekowego, jakie pojawiają się w zakwasie przyczyniają się do neutralizacji azotanów, azotynów czy toksyn pleśniowych, czyli związków rakotwórczych.

Czytaj także: https://www.kochamwies.pl/dlaczego-warto-jesc-chleb-na-zakwasie/

Jakie są zalety chleba na zakwasie?

Można śmiało powiedzieć, że jedną z podstawowych różnic w jakości, oprócz wspomnianych zalet naturalnego zakwasu jest to, że produkowane na jego bazie pieczywo jest po prostu smaczne i zdecydowanie różni się od tego do produkcji którego stosowany jest zakwas drożdżowy, czyli na bazie alkoholu. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że chleb na zakwasie zawiera niższy indeks glikemiczny dzięki temu, że zawiera kwas mlekowy. Bardzo istotną kwestią jest także to, że charakteryzuje się większymi właściwościami antyoksydacyjnymi i zdecydowanie lepszą wchłanialnością niektórych pierwiastków. Wśród nich należy wymienić: cynk, żelazo czy też magnez. Tego typu chleb zawiera także więcej folianów. Bardzo ważne jest także to, że wspomniany zakwas znacznie pomaga odbudować florę bakteryjną przewodu pokarmowego.