aparat sluchowy

Jak dbać o aparat słuchowy – przydatne wskazówki

Problem niedosłuchu wbrew pozorom nie dotyczy tylko i wyłącznie ludzi starszych czy osób z wrodzonymi wadami przewodu słuchowego. Uszkodzenia mechaniczne czy powikłania pochorobowe w każdej chwili mogą pozbawić nas optymalnego słyszenia. W takich przypadkach nieocenioną pomocą okazują się aparaty słuchowe, które pozwalają na normalne funkcjonowanie. Urządzenia dla niedosłyszących nie należą do najtańszych, dlatego warto zrobić wszystko, aby przedłużyć ich żywotność. Zatem jak dbać o aparat słuchowy?

Regularne czyszczenie aparatu słuchowego

Nowoczesna technologia rozwinęła się na tyle, że do dyspozycji osób cierpiących na wrodzony lub nabyty niedosłuch mają do wyboru wewnątrzuszne aparaty słuchowe, jak i modele zauszne. W jednym i drugim przypadku urządzenie ma stałą styczność z kanałem słuchowym. Zazwyczaj panują w nim warunki wilgotne, a w zachowaniu optymalnego stanu sprzętu nie pomaga też gromadząca się woskowina. Dlatego też należy pamiętać o każdorazowym czyszczeniu aparatu za pomocą specjalnych środków dezynfekujących, które pozwalają pozbyć się z jego powierzchni bakterii, wirusów i innych mikroorganizów.

Aparat słuchowy – ochrona przed wilgocią

Nowoczesne aparaty słuchowe przeznaczone do codziennego użytku to wysokozaawansowane urządzenia, jednak wciąż są tylko elektryką wrażliwą na działanie wilgoci. Dlatego chcąc przedłużyć okres użytkowania urządzenia należy chronić je przed ekspozycją na wodę czy płynne kosmetyki. Z aparatem trzeba uważać szczególnie przebywając nad morzem, bo słona woda wyjątkowo niekorzystnie wpływa na działanie elektroniki i prowadzi do jej poważnych uszkodzeń. Nie bez znaczenia okazuje się również obecność osuszacza, który przywraca optymalny stan elementom elektronicznym, jak również słuchawce i mikrofonowi, nawet po całkowitym zanurzeniu aparatu w wodzie czy styczności z ludzkim potem.

Ochrona aparatu przed uszkodzeniami mechanicznymi

Aparaty słuchowe dla osób niedosłyszących dostępne m.in. na https://akademiaslyszenia.pl/ to ogromna pomoc w codziennym życiu, jednak urządzenia nie należą do najtańszych. Dlatego też trzeba niezwykle uważać na ich stan techniczny, unikając pozostawienia sprzętu w przypadkowych miejscach, gdzie ryzyko upadku czy uderzenia drastycznie wzrasta. Aparat słuchowy należy przechowywać w specjalnym pudełku lub elektronicznym osuszaczu. W przypadku czyszczenia czy wyjmowania aparatu z przewodu usznego – najlepiej wykonywać te czynności nad powierzchniami miękkimi, które w razie upadku skutecznie go zamortyzują i ochronią urządzenie przed częściowym lub całkowitym zniszczeniem.