Nieruchomości w stolicy notują nieustanny wzrost względem swojej wartości. Pomimo tego nie brakuje osób, które chętne są do zakupu własnego mieszkania. Ostatni kwartał 2021 roku przyniósł kolejne wzrosty, a jednak specjaliści nadal zauważają, że popyt mocno wyprzedza podaż. Czy zabraknie mieszkań od deweloperów?
Nieruchomości jest coraz mniej
Pomimo tego, że na rynku nieruchomości wciąż pojawiają się nowe mieszkania w Warszawie, dostęp do lokali jest coraz trudniejszy. W III kwartale zeszłego roku w stolicy rozpoczęto niespełna 50 inwestycji, co oznacza ponad 4200 nowych lokali. Rosnący popyt na mieszkania deweloperskie jest bezpośrednią przyczyną wyższych cen – inwestorzy mogą windować wartość mieszkań, po wcześniejszej skrupulatnej analizie wszelkich danych.
Uśredniona cena za metr kwadratowy nieruchomości przekroczyła we wrześniu 2021 roku 12 tysięcy złotych. Analizując wzrost rok do roku, wartość mieszkań jest wyższa o prawie 11 procent. Czy nowe mieszkania w Warszawie będą jeszcze dostępne w niższych cenach?
Inflacja w górę
Rekordowy wzrost cen usług i dóbr materialnych nie sprzyja ofercie nieruchomości. Poziom inflacji przekroczył w grudniu 8 procent, a szczyt jej wzrostu ma przypaść dopiero na przełom maja i czerwca. To nie jest optymistyczna perspektywa dla przyszłych nabywców nieruchomości.
Głośno zapowiadane podwyżki mocno dotknęły rodaków, którzy od stycznia 2022 roku zmagają się z ogromnymi rachunkami za prąd i gaz, a także cenami paliwa, węgla czy powszechnych produktów spożywczych. W obliczu rosnącej inflacji ciężko liczyć na to, że nowe mieszkania w Warszawie będą oferowane w takich samych kwotach, jak jeszcze kilka miesięcy temu.
Gdzie jest najdrożej?
Stolica podzielona jest na 18 dzielnic, jednak nie w każdej z nich zanotowano gwałtowny wzrost. Nie ulega to wątpliwości, że w żadnej z nich nie zauważono spadku cen mieszkań. Największy wzrost średniej ofertowej ceny mieszkań zanotowano w dzielnicy Wesoła. Ursynów, Żoliborz i Rembertów.
Lokalizacja ma znaczący wpływ na cenę nieruchomości, a w stolicy można zauważyć z tego względu różnicę sięgającą nawet kilkunastu procent. Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w Warszawie, obierając za cel takie dzielnice, jak Śródmieście, Wolę, Wilanów, Ochotę i Mokotów. Wartość mieszkań na rynku pierwotnym również wzrosła w zależności od lokalizacji. Obecnie najdroższe nieruchomości dostępne są na Wawrze, gdzie ich wartość wzrosła o prawie 17 procent. Do najtańszych lokali nadal należą te na Białołęce.
Pomimo pandemii
Wybuch pandemii COVID-19 zapoczątkował scenariusz, który zakładał spadek cen nieruchomości nawet o 20 procent. Kupujący zacierali ręce, lecz w obliczu epidemii niewielu zdecydowało się na zakup własnego lokalu. Sytuacja jednak szybko się ustabilizowała, oferując już w maju – zaledwie pół roku po ogłoszeniu pandemii. Od tej pory nabywcy coraz śmielej inwestują w nieruchomości, co doskonale widać w ofertach, które szybko znikają z deweloperskich tablic ogłoszeń.
Partnerem materiału jest Tabela Ofert.
Leave a Reply