wysoka jakość

Mały przewodnik alimentacyjny dla właścicieli psów

Decyzja dotycząca rodzaju pożywienia dla naszego pupila, jego ilości oraz częstotliwości karmienia to bardzo ważne kwestie, które nie pozostają bez wpływu na zdrowie i dobrostan czworonogów. Każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe, jednak warto poznać pewnie podstawowe zasady karmienia czworonogów. W naszym artykule przedstawiamy kilka wskazówek.

Karma dla psa: ile pożywienia podawać?

Ilość pożywienia podawanego czworonogowi zależy od kilku kwestii. Przede wszystkim dobierając odpowiednią ilość pożywienia dla naszego pupila musimy wziąć pod uwagę jego wiek oraz wielkość psa. Oczywistym jest, że malutki szczeniaczek będzie miał dużo mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne od dorosłego osobnika. W tym kontekście należy pamiętać, że karma dla psa sucha ma dużo wyższą kaloryczność od tej mokrej. Ponadto niezwykle istotny jest poziom aktywności czworonoga. Pies, który większość dnia spędza poza domem i jest z natury bardzo aktywny będzie potrzebował dużo większej ilości energii z pożywienia od psa spędzającego większą część dnia w domu. Należy również uwzględnić stan fizjologiczny psa (na przykład ciążę, laktację czy też stany chorobowe). Punktem wyjścia mogą być specjalne tabele, które najczęściej widnieją na opakowaniach karmy dla psów.

Jak często karmić małe pieski?

Jeśli chodzi o karmienie małego pieska, powinno się ono odbywać często i w małych porcjach. Początkowo są to najczęściej 4 do 5 niewielkich posiłków dziennie. Przed ukończeniem przez psiaka fazy wzrostu najczęściej wystarczy karmić go 3 razy dziennie. Jest to uniwersalna zasada, zgodnie z którą wielkość i częstotliwość porcji zmieniają się wraz z wiekiem czworonoga. Jadłospis młodego pieska w fazie wzrostu powinien być zbilansowany i zawierać więcej tłuszczu, białka, a także witamin i minerałów (przede wszystkim wapnia i fosforu), które są niezbędne dla rozwoju układu kostnego. Na rynku znajdziemy zarówno mokrą, jak i suchą karmę przeznaczoną dla szczeniaków, a także duży wybór przekąsek oraz żywność specjalistyczną.

Karma dla psa dorosłego: jak często podawać?

Jak już wspomniano, częstotliwość i wielkość porcji zmienia się wraz z wiekiem psa. Dorosłym osobnikom najczęściej wystarczają 2 duże porcje jedzenia dziennie, rano i wieczorem. Jednak należy wziąć też pod uwagę rasę psa. Dorosłe osobniki ras miniaturowych i małych należy karmić częściej z uwagi na szybszą przemianę materii oraz stosunkowo wysokie zapotrzebowanie kaloryczne. Takie pieski można karmić 3 razy dziennie. Częściej niż 2 razy dziennie powinny być również karmione między innymi psy pracujące. Plan żywieniowy czworonogów borykających się z nadwagą również powinien polegać na podawaniu częstszych, a mniejszych porcji karmy. W trosce o zdrowie naszego czworonoga warto postawić na karmę dla psa wysokiej jakości.