badania prenatalne

Jak przygotować się do pierwszych badań prenatalnych?

Pierwsze badania prenatalne to ważne wydarzenie dla pary oczekującej dziecka. Często pacjentki zastanawiają się, jak przygotować się do wizyty u lekarza. Diagnostyka prenatalna niesie ze sobą wiele odpowiedzi na pytania nurtujące kobietę i jej partnera. Warto wiedzieć, czym są te badania oraz jak przebiegają. Niniejszy artykuł pomoże Ci dobrze przyszykować się do poszczególnych badań prenatalnych i sprawi, że poczujesz się pewniej.

Jakie badania prenatalne wykonywane są w pierwszych tygodniach ciąży?

Wkrótce po potwierdzeniu ciąży za pomocą testu ciążowego pacjentka dostaje skierowanie na wykonanie kilku podstawowych badań. Na etapie wczesnej ciąży przeprowadza się badanie genetyczne USG wraz z określeniem przezierności karkowej. Takie badania możesz wykonać np. w Klinice Ginekologicznej Centrum Medyczne MAMI w Rzeszowie. USG transvaginalne nie wymaga specjalnego przygotowania, kobieta nie musi mieć opróżnionego pęcherza, chociaż nadmiernie wypełniony może utrudniać wykonanie badania i sprawić, że będzie ono niekomfortowe. Jeśli istnieją wskazania, wykonuje się test PAPP-A oraz badanie poziomu beta-HCG.

Jak przygotować się na badania ciężarnej?

Pierwsze badania prenatalne płodu wykonywane są pomiędzy 11. a 13. tygodniem i 6. dniem ciąży. Podczas USG lekarz dokonuje pomiarów płodu, sprawdzając jego długość ciemieniowo-siedzeniową i przezierność karkową. Udając się do lekarza, pamiętaj o tym, aby mieć przy sobie butelkę wody i przekąskę. W pierwszym trymestrze ciąży mogą występować nudności i osłabienie, dlatego warto regularnie spożywać niewielkie ilości jedzenia. Przed badaniami polegającymi na pobraniu krwi i jej dalszym badaniu dobrze jest napić się wody.

Dokumenty i wyniki badań, które warto mieć ze sobą

Przygotowując się do wizyty u lekarza, musisz też pamiętać datę ostatniej miesiączki. Gdy wybierasz się na badania prenatalne, weź ze sobą kartę ciąży oraz wyniki poprzednich testów. Na początkowym etapie ciąży jest ich stosunkowo niewiele, ale mogą okazać się przydatne. Pierwsze badania prenatalne związane są z dużymi emocjami. Warto wtedy zadbać o odprężenie i odpowiednie nawodnienie organizmu. Spokój i pozytywne nastawienie to najlepsze przygotowanie do badań na tym etapie ciąży.