leczenie zgryzu

Metody leczenia wad zgryzu

Wadami zgryzu nazywamy zaburzenia w budowie jamy ustnej, a także nieprawidłowości w jej czynnościach. Często są źródłem dyskomfortu, a z czasem mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia pacjentów. Wady zgryzu wpływają na pogorszenie zdolności żucia, połykania, odgryzania, jak również oddychania. Jakie są współczesne metody ich leczenia?

Jakie są rodzaje wad zgryzu?

Wyróżniamy kilka rodzajów wad zgryzu: tyłozgryz, przodozgryz, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty, zgryz głęboki, stłoczenie, a także zęby odseparowane. Na ich rozwój decydujący wpływ mają wszystkie czynniki odpowiedzialne za zakłócenie prawidłowego kształtowania się jamy ustnej. Mogą one występować zarówno w życiu płodowym, jak i w pierwszych latach życia pacjenta. Ortodonci zwracają uwagę także na czynniki zewnętrzne, takie jak zbyt intensywne używanie smoczka czy ssanie kciuka.

Jak wygląda profilaktyka wad zgryzu?

Ortodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się nie tylko leczeniem, ale również profilaktyką wad zgryzu. Do najczęstszych objawów, które wskazują na pilną potrzebę wizyty u ortodonty, zaliczamy asymetrię w rysach twarzy, wadę wymowy, nadmierną wysuniętą brodę, stale otwartą buzię, dysfunkcję języka, częste oddychanie ustami, nadmierne stłoczenia zębów lub występowanie szpar między zębami. Jak tłumaczą stomatolodzy z Przychodni Stomatologicznej Dental z Lublina, profilaktyka ortodontyczna jest kluczowa w okresie niemowlęcym, okresie poniemowlęcym oraz w okresie późnego dzieciństwa. Na różnych etapach obejmuje wczesne leczenie wad zgryzu, by nie doszło do ich utrwalenia.

Na czym polega leczenie wad zgryzu?

Leczenie wad zgryzu jest szczególnie istotne nie tylko z powodów natury estetycznej. Zęby pacjentów z wadami zgryzu są podatniejsze na ukruszenie czy pęknięcie. Nieleczone nieprawidłowości mogą prowadzić np. do recesji dziąseł i ubytków klinowych. Nieprawidłowy zgryz – co dotyczy zwłaszcza dzieci – może znacznie utrudnić wyżynanie się zębów stałych.

Za rodzaj wybranej terapii odpowiada ortodonta, który dostosuje metody leczenia do stopnia zaawansowania wady i wieku pacjenta. Zazwyczaj korzysta się z aparatu ortodontycznego – podstawowego narzędzia do korygowania wad zgryzu. Do innych metod zaliczamy mioterapię, szlifowanie zębów i leczenie operacyjne.