Garderoba na ubrania

Jak praktycznie urządzić garderobę? Kilka przydatnych porad

Marzeniem niemal każdej kobiety jest posiadanie własnego kącika, gdzie bez wyrzutów sumienia mogłaby zapełniać kolejne półki nowymi ubraniami czy butami. Jeśli posiadasz w domu niewielkie pomieszczenie, które od dawna stoi puste, możesz je zaadoptować na małą, ale funkcjonalną garderobę. A może już posiadasz własną garderobę, ale potrzebuje ona generalnego remontu lub lekkiego odświeżenia? Dzięki kilku prostym rozwiązaniom możesz przystosować garderobę do potrzeb swoich i jej innych użytkowników. Zatem jak urządzić garderobę z pomysłem?

Domowa garderoba – osobne pomieszczenie

Projektowanie garderoby to nie lada wyzwanie, jednak jeśli właśnie wprowadzasz się do nowego domu czy mieszkania, jesteś na uprzywilejowanej pozycji. Możesz swobodnie dopasować rozkład pomieszczeń w sposób praktyczny, przemyślany i w pełni odpowiadającym wszystkim domownikom. Na etapie projektowania mieszkania powinnaś zastanowić się, jaka lokalizacja garderoby będzie dla Ciebie najbardziej optymalna. Jeśli dysponujesz osobnym pokojem tuż przy sypialni czy łazience – nic nie stoi na przeszkodzie by właśnie tam urządzić swoje własne królestwo mody.

Garderoba jako wydzielona część sypialni

Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wygospodarowanie osobnej garderoby. Jeśli Ty również nie masz małego pokoju „na zbyciu”, nic straconego. Jednak jest to możliwe tylko pod warunkiem, że metraż Twojej sypialni jest na tyle imponujący, aby bez problemu wydzielić strefę garderobianą. Jak to zrobić? W tym celu najlepiej wykorzystać wnękę lub narożną część pokoju. Na granicy stref wystarczy postawić ściankę działową lub odgrodzić garderobę stylowymi regałami lub komodami.

Garderoba w przedpokoju? To możliwe!

Nie tylko sypialnia może stać się Twoją nową garderobą. Jeśli posiadasz niewielkie mieszkanie w bloku, a układ Twojego przedpokoju pozwala na stworzenie niewielkiej garderoby, nie powinnaś się długo zastanawiać. Małe korytarze często charakteryzują się wnękami i wgłębieniami, które ciężko umeblować w praktyczny sposób. Taka wnęka idealnie nadaje się pod zabudowę specjalną szafą lub specjalnym systemem do organizacji garderoby. Samodzielne projektowanie tak problematycznej przestrzeni z pewnością nie jest łatwe, dlatego o pomoc w urządzeniu funkcjonalnej garderoby w przedpokoju możesz poprosić architekta wnętrz lub fachowca, który na co dzień zajmuje się podobnymi zleceniami.

Meble do garderoby – na co zwrócić uwagę?

Jeśli już zdecydowałaś, gdzie znajdzie się Twoja garderoba, czas na wybór umeblowania jej wnętrza. Jest to jeden z najważniejszych etapów podczas urządzania garderoby ze względu na jej funkcjonalność – zbyt duże, niekompatybilne z niewielkim pomieszczeniem meble mogą całkowicie zaburzyć odpowiednie proporcje w garderobie. Z pewnością zależy Ci na jak największej powierzchni do przechowywania, dlatego przed zamówieniem mebli powinnaś dokładnie zmierzyć wymiary garderoby i zgodnie z nimi wybrać wyposażenie.

Meble do garderoby – co wybrać?

Pewnie zastanawiasz się nad najbardziej efektywnym sposobem na umeblowanie swojej garderoby. Najlepszym rozwiązaniem, które jednak może być kosztowne, są meble na wymiar. Masz jednak pewność, że szafki, regały czy drążki na wieszaki mają odpowiednie parametry i znajdują się w odpowiednim miejscu. Nie musisz jednak sięgać po meble na wymiar – w sklepach meblowych nie brakuje komód, szafek, regałów czy gotowych systemów modułowych do garderoby, które są równie praktyczne jak te robione na specjalne zamówienie. Pamiętaj jednak, by wykorzystać każdą wolną przestrzeń w swojej garderobie, włącznie z sufitem czy drzwiami przesuwnymi. I najważniejsze – spraw sobie duże lustro z odpowiednim oświetleniem.