Poddasze z sypialnią

Sypialnia na poddaszu – urządź ją z pomysłem

Od dawna zastanawiasz się, jak zagospodarować swoje poddasze? Strych wcale nie musi stać się rupieciarnią i składzikiem na niepotrzebne rzeczy. Jeśli brakuje Ci sypialni z prawdziwego zdarzenia, powinnaś rozważyć zaaranżowanie swojego domowego poddasza w praktyczny i funkcjonalny sposób. Sypialnia na poddaszu to świetny pomysł, o ile nie przeszkadzają Ci skosy, belki czy inne elementy konstrukcji budowlanej. Pokój na poddaszu, a zwłaszcza sypialnia, wyróżnia się swoim niepowtarzalnym klimatem i może stać się prawdziwą oazą spokoju. Zatem jeśli nie boisz się wyzwań, zobacz jak przerobić strych na sypialnię marzeń.

Sypialnia poddasze – wymogi prawne

Nie każde poddasze nadaje się na pomieszczenie użytkowe, o czym mówią przepisy prawa budowlanego. Pod uwagę brane są takie wartości jak kąt nachylenia stropu, najwyższy punkt pomieszczenia czy grubość warstwy izolacyjnej. Przed rozpoczęciem remontu zatem powinnaś zasięgnąć specjalistycznej opinii budowlanej, dzięki której w razie problemów nie narazisz się na starty związane z nieuprawnionymi pracami remontowymi. Przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

Urządzanie sypialni na poddaszu – stwórz plan działania

Remont i wykończenie sypialni na poddaszu jest zadaniem o wiele bardziej wymagającym niż prace w tradycyjnym pomieszczeniu. Z uwagi na różnice w wysokości sufitu, powinnaś dokładnie rozplanować układ swojej sypialni tak, aby korzystanie z niej było wygodne i przyjemne. Z góry zaplanuj gdzie ma znajdować się łóżko, szafa czy kącik do czytania. To znacznie ułatwi Ci pracę niemal na każdym etapie: od remontu po dekoracje.

Sypialnia ze skosem na poddaszu – skosy przekuj w atut

Jeśli wciąż powstrzymujesz się przed przerobieniem poddasza na sypialnię tylko ze względu na obecność skosów – możesz spać spokojnie. Skosy wcale nie muszą utrudniać Ci aranżacji sypialni na poddaszu. Wręcz przeciwnie – skosy możesz sprytnie wykorzystać jako przestrzeń pod zabudowę ścienną. Miejsce do przechowywania jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji przestrzeni sypialnianej, dlatego możesz pokusić się o szafę wnękową z drzwiami przesuwnymi. Jeśli wysokość stropu pozwala, pod skosem możesz umieścić niewielkie biurko lub toaletkę.

Sypialnia na poddaszu – jak ustawić łóżko małżeńskie?

Łóżko sypialniane zazwyczaj znajduje się w centralnej części pomieszczenia, jednak specyfika poddasza może na to nie pozwalać. Zatem wybierz miejsce o optymalnej wysokości tak, abyś mogła z niego swobodnie korzystać. Jeśli nie uda Ci się wygospodarować idealnego miejsca w tradycyjnym ustawieniu, czyli równolegle do ścian, spróbuj ustawić łóżko pod skosem. Co prawda tuż za ramą łóżka utworzy się wolna przestrzeń, którą możesz uzupełnić ciekawą szafką lub półką wiszącą.

Urządzanie sypialni na poddaszu – postaw na jasne kolory

Z uwagi na to, że okna dachowe nie zapewniają równomiernego oświetlenia słonecznego, w Twojej sypialni powinny dominować jasne kolory – pastele, beże czy biele. Dotyczy to zarówno farb do malowania ścian, jak również mebli, choć w przypadku tych ostatnich możesz postawić na kilka mocniejszych akcentów kolorystycznych.

Sypialnia na poddaszu – oświetlenie punktowe

Jak już wspomnieliśmy, w sypialni światło naturalne nie ma szansy rozwinąć pełni swoich możliwości, dlatego wsparcie sztucznym oświetleniem, nawet w ciągu dnia, wydaje się niezbędne. Jeśli chcesz uzyskać optymalny efekt, w miejsce oświetlenia centralnego powinnaś zainstalować oświetlenie punktowe. W ten sposób światło będzie mogło docierać nawet do najmniejszych zakamarków pomieszczenia.