ogrzewanie

Gdzie sprawdzą się kotły dużych mocy 5 klasy?

Wybór odpowiedniego kotła ogrzewającego budynek ma kluczowe znaczenia dla ciepła oraz zużycia paliwa grzewczego. Optymalny wybór gwarantuje możliwość utrzymania komfortowej temperatury we wnętrzach podczas zimnych pór roku. Do wyboru jest wiele modeli kotłów. Jednym z nich jest kocioł 5 klasy o dużej mocy. Gdzie najlepiej sprawdzi się tego rodzaju urządzenie?

Czym jest klasa 5 kotła grzewczego?

Obecnie istnieje podział kotłów grzewczych na 5 klas. Określają wydajność oraz jakość pracy kotła. Ponadto zawierają informacje o ilości wytwarzanych zanieczyszczeń. Podział ten odnosi się do kotłów na paliwo stałe, jak kotły CO na pellet. Ze względu na rygorystyczne wymagania ekologiczne, w 2012 roku usunięto 1 oraz 2 klasę. 5 klasa kotła oznacza, że piec jest w najwyższym stopniu ekologiczny oraz wydajny w odniesieniu do innych klas. Co więcej, kotły klasy 5 są przeznaczone do opału nie tylko pelletem, ale również ekogroszkiem. Emisja spalin tych kotów jest nawet do 90% mniejsza w porównaniu do klasy 3 czy urządzeń opalanych zwykłym węglem. Wysokiej jakości kotły klasy 5 znajdziemy w ofercie między innymi producenta kotłów Kołton.

Jak wygląda budowa kotła klasy 5?

Budowa ekologicznych kotłów klasy 5 różni się od tych pozostałych. Przede wszystkim duże kotły najwyższej klasy ekologicznej produkowane są w oparciu o najnowszą technologię. Ich zadaniem jest poprawa wymiany ciepła od spalin do wody kotłowej. Ponadto kupując kocioł klasy 5 można wybierać spośród modeli zasypowych bądź z podajnikiem. Te pierwsze wymagają ręcznego załadowania komory materiałem opałowym. Oznaczać to może kilkukrotne uzupełnianie paliwa opałowego w ciągu dnia. Natomiast kotły wyposażone w podajniki zapewniają nam automatyzację tego procesu. Niektóre modele umożliwiają samodzielną pracę kotła bez nadzoru nawet przez kilka dni.

Zastosowanie kotłów klasy 5 o dużej mocy

Każdy budynek powinien posiadać indywidualnie dobraną moc kotła. Należy ją ustalić na podstawie zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Im dom starszy i większy, tym teoretycznie moc pieca powinna być zwiększona. Ponadto budynki nieocieplone również będą wykazywać większe zapotrzebowanie na energię cieplną. W takich sytuacjach kocioł o dużej mocy będzie miał uzasadnione zastosowanie. Należy jednak pamiętać, aby nie wybierać tego rodzaju kotłów do niewielkich domów z myślą o zapasie energii cieplnej. Takie rozwiązanie nie jest efektywne i może generować dodatkowe koszty związane z koniecznością zakupu dużej ilości paliwa opałowego.