utylizacja opon

Co zrobić ze zużytymi oponami prowadząc firmę transportową?

Odpowiednia utylizacja opon jest niezwykle istotna. W firmach transportowych, w których auta są zwykle bardzo intensywnie eksploatowane, może to być poważny problem. Dowiedz się, co zrobić ze zużytymi oponami i dlaczego warto poddać je recyklingowi.

Nie wyrzucaj opon na śmietnik

Zużyte opony bardzo długo się rozkładają i mogą stanowić naprawdę duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Pod żadnym pozorem nie można zatem wyrzucać ich do zwykłego pojemnika na śmieci ani tym bardziej do lasu lub na dzikie wysypisko. Co więcej, w Polsce jest to po prostu nielegalne. W przypadku osób prywatnych takie wykroczenie jest karane mandatem w wysokości 500 zł lub zasądzoną przez sąd grzywną. Jeśli zaś chodzi o przedsiębiorstwa, kary mogą być jeszcze wyższe. Gdy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska odkryje nielegalne składowisko opon, może nałożyć karę w wysokości nawet do kilkuset tysięcy złotych.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Osoby prywatne zużyte opony mogą zostawić u wulkanizatora lub w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów. Co ma jednak zrobić firma transportowa, w której każdego roku zużywa się mnóstwo opon? Najlepszą opcją będzie skorzystanie z usług firm, które zajmują się odbiorem i utylizacją zużytych opon. Wówczas będziemy mieć pewność, że cały proces utylizacji przebiegnie zgodnie z zachowaniem norm ochrony środowiska. Sprawdzone firmy, takie jak przedsiębiorstwo Trans Południe, są bowiem wpisane do specjalnego rejestru BDO, który prowadzony jest przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jest to także bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż takie firmy zazwyczaj same przyjeżdżają do klienta, odbierają opony i załatwiają niezbędne formalności.

Na czym polega recykling opon?

Powierzenie odpadów specjalistom od utylizacji opon umożliwia ich recykling. Co ciekawe, można z nich odzyskać bardzo wiele surowców wtórnych. Opasanie stalowe trafia do huty, gdzie zostaje później przetopione. Różnego rodzaju tekstylia wykorzystuje się z kolei w budownictwie, gdzie są wykorzystywane do wzmacniania betonu. Z opony właściwej da się z kolei uzyskać tzw. granulat gumowy, który znajduje zastosowanie m.in. przy produkcji dywaników i wycieraczek samochodowych oraz przy budowie dróg asfaltowych. Zużyte opony mogą także zostać poddane kontrolowanemu spalaniu, np. w cementowniach.