Folie termoizolacyjne są doskonałym zamiennikiem tradycyjnej wełny. Pozwala ona utrzymać pożądaną temperaturę w pomieszczeniu, dlatego są coraz częściej wybierane. Ich niewątpliwą zaletą jest szybki i bardzo łatwy montaż. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na ich samodzielny montaż.
Folie termoizolacyjne można wykorzystać nie tylko do ocieplenia poddasza, ponieważ świetnie sprawdzą się również pod ogrzewanie podłogowe. Wcześniej do ocieplenia służyła wełna lub styropian, jednak coraz częściej odchodzi się od tego typu rozwiązań. Termoizolacja budynków to priorytet w nowoczesnym budownictwie.
Folie termoizolacyjne – rodzaje
Niewątpliwą zaletą folii termoizolacyjnych jest ich lekkość i to, że nie generują pyłów. Posiadają prostą budowę, a przy tym mają rewelacyjne właściwości termoizolacyjne. Pozwala to zminimalizować niechciane straty ciepła. Zatem jakie są rodzaje folii termoizolacyjnych? Które sprawdzą się najlepiej?
Folia izolacyjna na poddasze
Jest to folia zbudowana z włókien ognioodpornych. Jej wytrzymałość wypada gorzej w porównaniu z parametrami innych folii termoizolacyjnych, ponieważ nie musi ona pracować w warunkach ekstremalnych.
Folie termoizolacyjne samoprzylepne
Jej montaż jest niezwykle łatwy, ponieważ montowana jest na warstwie kleju. Zwykle stosowana jest do ocieplenia pomieszczeń o niewielkich rozmiarach. Sprawdza się również do ociepleń poddaszy, gdyż można łatwo ją dociąć do pożądanego rozmiaru. Warto dodać, że po odcięciu kawałka folii, nadal jest ona dokładnie zabezpieczona i szczelna.
Folie termoizolacyjne wysokotemperaturowe
Występuje również pod nazwą folii ceramicznej. Stosuje się ją do izolacji kominów i wszystkich miejsc, gdzie występują ekstremalnie wysokie temperatury. Jest elastyczna i praktycznie nie przewodzi ciepła co sprawia, że jest bezpieczna.
Folie termoizolacyjne – zastosowanie i właściwości
Główną ich zaleta jest wysoki opór cieplny przy małej masie i grubości. Dodatkowo folia jest bardzo odporna na korozję biologiczną oraz świetnie radzi sobie z wilgocią. Jest to szczególnie ważne, gdyż problem z wilgocią często pojawia się w przypadku wełny mineralnej. W przeciwieństwie do wełny mineralnej nie nagrzewa się i chroni przed przegrzewaniem pomieszczeń.
Najczęściej wybierane są do ocieplenia dachów, ponieważ odbijają fale ciepła z otoczenia. Do izolacji dachu stosuje się folię samoprzylepną lub termoizolacyjną. Folię termoizolacyjną przykleja się na specjalny klej silikonowy. Niewątpliwą zaletą jest możliwość użycia ich do izolacji przy ogrzewaniu podłogowym. Obecnie stosuje się je również do ochrony przed stratami ciepła przy drzwiach i oknach. W przypadku okien i drzwi wypełniane są miejsca styku, przez które najczęściej traci się dużo ciepła z domu.
Jakie jeszcze zastosowanie mają folie termoizolacyjne? Sprawdzą się jako zabezpieczenie kanałów wentylacyjnych oraz w pojazdach mechanicznych. Wybór folii termoizolacyjnych jest bardzo duży, a ich cena jest stosunkowo niska i przystępna. Warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie szukając dobrego i sprawdzonego izolatora.
Partnerem materiału jest Onduline – najlepsze folie termoizolacyjne.
Leave a Reply