Książki

Czytanie książek – dlaczego warto być molem książkowym?

Pewnie od dziecka wpajano Ci, że czytanie książek niesie ze sobą wiele korzyści. Jest to oczywiście prawda, o czym pewnie zdążyłaś się już przekonać. Jednak wiele osób rezygnuje z regularnego czytania książek na rzecz filmów czy seriali, a to dlatego, że są po prostu prostsze w odbiorze. Oglądając wieczorem film nie trzeba nadmierne wytężać umysłu, aby nadążyć za sensem czy fabułą prezentowanych treści. Jest to jedna z wielu dróg na skróty, która pozbawia Twojego mózgu odpowiedniej stymulacji tak potrzebnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Czytanie książek stało się „sexy”, dlatego sprawdź, co możesz zyskać na systematycznej lekturze.

Co daje czytanie książek? Lepszą pamięć

Regularne czytanie książek jest jednym z najlepszych ćwiczeń korzystnie wpływających na zdolność zapamiętywania. Ilość informacji zawartych na przestrzeni całej opowieści zmusza Twój mózg do wytężonej pracy, która w konsekwencji pozwala Ci połączyć wszystkie elementy układanki w jedną, logiczną całość. Każda kolejna informacja pozostawia ślad w Twoim umyśle w postaci nowych połączeń nerwowych, które z kolei przyczyniają się do rozwoju obszarów mózgu odpowiedzialnych za zapamiętywanie.

Co daje czytanie książek? Poszerzanie horyzontów

Człowiek uczy się przez całe życie i w dużym stopniu jest to zasługa książek. Na pogłębianie wiedzy nigdy nie jest za późno, szczególnie gdy chcesz być postrzegana jako osoba inteligentna o wszechstronnych zainteresowaniach. Każda powieść, która pada Twoim łupem sprawia, że zasób zgromadzonej wiedzy wchodzi na coraz wyższy poziom. Chęć do samodoskonalenia się jest jedną z najważniejszych cech, która pomaga zbliżyć się do osiągnięcia życiowego sukcesu.

Co daje czytanie książek? Wyciszenie umysłu

Już kilkadziesiąt minut dziennie spędzonych na lekturze książki pomoże Ci pozbyć się codziennych napięć i zredukować poziom stresu. Odcięcie się od rzeczywistości pozwala zdystansować się od problemów i spojrzeć na nie trzeźwym okiem. Śledzenie losów bohaterów powieści wprawia w dobry nastrój, szczególnie gdy na przestrzeni kolejnych stron zaczynasz się do przywiązywać i sympatyzować z poszczególnymi charakterami.

Co daje czytanie książek? Większy zasób słownictwa

Zdolność pięknego wysławiania się jest umiejętnością, którą nie wszyscy mogą się pochwalić. Wbrew pozorom jest to wada dość mocno rzucająca się w oczy, a raczej uszy, szczególnie gdy formułowanie wypowiedzi poprawnych gramatycznie i stylistycznie jest stałym elementem życia zawodowego. Elokwencja jest w cenie, a czytanie książek pomoże Ci zwiększyć zasób słownictwa. Nawet jeśli myślisz, że język polski nie ma dla Ciebie tajemnic, podczas czytania powieści możesz zorientować się, że jeszcze dużo pracy przed Tobą.

Co daje czytanie książek? Zdolność analitycznego myślenia

Zdarza Ci się przewidzieć zakończenie powieści jeszcze przed przeczytaniem ostatniego rozdziału? To może oznaczać, że już sporo w swoim życiu przeczytałaś. Każda powieść opiera się na zbiorze związków przyczynowo-skutkowych, które rozwijają zdolność do logicznego i analitycznego myślenia. Jest to umiejętność z rodzaju tych, których potrzebujesz do poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Zdolność przewidywania ewentualnych konsekwencji Twoich czynów sprawia, że lepiej radzisz sobie z podejmowaniem decyzji.