Czym kierować się wybierając karnisz?

W trakcie urządzana mieszkania lub domu, ważnym elementem są karnisze. Bez wątpienia, wnętrze, w którym znajduje się estetycznie powieszona zasłona lub firanka, zyskuje klasę i przytulność. Rynek daje konsumentowi w tym zakresie duże spektrum wyboru. Należy pamiętać, że decyzja powinna być przemyślana i pasować do ogólnego wystroju lokalu.

Rodzaje karniszy

  1. Karnisz drążkowy

Jest to dobry wybór, jeśli karnisz ma pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną, a zawieszone na nim tkaniny nie będą często przesuwane (wizualizację zobaczysz na rolety.eu). Jego budowa jest nieco inna niż w przypadku klasycznych elementów- żabki zastąpione zostały kółkami, które w płynny sposób przesuwają się po drążku. Ograniczenie stanowią jedynie wsporniki zakreślają granice swobodnego przemieszczania się kółek.

  1. Karnisz szynowy

W tym przypadku, funkcjonalność idzie w parze z estetyką. Przesuwanie tkaniny nie jest w żaden sposób ograniczone – w odróżnieniu od opisywanego poprzednika. Istotnym argumentem przemawiającym za wyborem tego typu karnisza jest szeroka oferta zakończeń oraz kolorów, co będzie pozytywnym dodatkiem dla domowej sztukaterii.

Zobacz także: http://ilovepoland.pl/dekorowanie-salonu/

  1. Karnisze drążkowo- szynowe

Połączenie klasyki z nowoczesnością, dzięki zastosowaniu podwójnego systemu- kółek oraz klasycznych żabek- to cecha charakterystyczna dla karnisza drążkowo- szynowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zasłony przesuwane są od środka do brzegów, natomiast ruchomość elementów dekoracyjnych jest niczym nieograniczona.

Dobór karniszy

Wybierając idealny dla naszego wnętrza karnisz, musimy mieć na względzie kilka czynników. Jednym z nich, bez wątpienia, jest szerokość okna. Jeśli jest ono wymiarowe, nie będzie konieczne kupowanie więcej niż jednego karnisza. W przeciwnym wypadku, niezbędne okazać się może połączenie dwóch produktów i wsparcie ich dodatkowym elementem. Ważna będzie również decyzja w zakresie materiału tkaniny, która ma zdobić nasze okno. Jeśli zastosujemy gruby i ciężki materiał, zdecydowanie powinniśmy wybrać karnisz drążkowy. W przypadku lżejszej kompozycji, szyna spełni swoją rolę. Dodatkowo, konieczne jest, aby stylistyka zakupionego karnisza odpowiadała rozwiązaniom zastosowanym we wnętrzu pomieszczenia, w którym ma się znajdować. Pomimo pozornego przekonania, że jest to mało widoczny element, może mieć on kluczowe znaczenie dla ogólnego wrażenia i estetyki. Jeśli wizyta w sklepie i zapoznanie się z bogatą ofertą nie da nam odpowiedzi na pytanie, jaki wybrać karnisz i jak dopasować do niego zasłonę lub elementy ozdobne, możliwe jest skorzystanie z porady projektanta wnętrz, który w oparciu o wyposażenie pomieszczeń, a także ich przeznaczenie, dobierze idealnie pasującą konstrukcję. Wiele firm udostępnia również na swoich stronach internetowych wirtualne narzędzia będące wsparciem dla osób urządzających mieszkanie lub dom.

Szukasz nowoczesnych czarnych karniszy? Odwiedź: https://rolety.eu/pl/karnisze-czarny

Połączenie karnisza z roletami

Coraz częstszym elementem pojawiającym się w oknach są również rolety. Pełnią one ważną funkcję, zwłaszcza w słoneczne dni, kiedy ilość promieni słonecznych dochodzących do naszego wnętrza przez soczewkę szkła okiennego powoduje nadmierną temperaturę. Połączenie karnisza z roletami w takiej sytuacji nie jest łatwe, chociażby z uwagi na konieczność wyboru odpowiedniej kolorystyki. Przyjmuje się, że element, na którym zawieszona jest tkanina, powinien być w kolorze kontrastującym względem koloru rolety. Nadto, jeśli struktura materiału rolet nie jest jednolita (zawiera zdobienia), powinniśmy wybrać zdecydowanie klasyczny wygląd karnisza. Natomiast, jeśli roleta pozbawiona jest ekstrawagancji, możemy sobie na nią pozwolić w zakresie, na przykład, zdobionych zakończeń prowadnicy.