Co zrobić po zatrzymaniu za jazdę po alkoholu

Wczoraj wieczorem postanowiłeś wypić sobie dwa piwa. Myślałeś, że po paru godzinach w twoim organizmie nie będzie już się znajdował żaden ślad alkoholu. Nad ranem zostałeś zatrzymany do rutynowej kontroli drogowej. Twoje zdziwienie było wielkie, ponieważ okazało się, że popełniłeś wykroczenie jazdy po alkoholu i w twoim organizmie znajdowało się stężenie alkoholu wynoszące 0,15 mg/l wydychanego powietrza. Jak masz się zachować? Co zrobić po zatrzymaniu za jazdę po alkoholu? Zapraszam do dzisiejszego wpisu!

Pierwszą i podstawową radą jest zachowanie wstrzemięźliwości w słowie. Naprawdę, wielokrotnie jako obrońca miałem znacznie utrudnione zadanie, ponieważ klient mówiąc kolokwialnie wszystko wyśpiewał przy policjantach. Odnosi się to w szczególności do klientów zatrzymanych nie na gorącym uczynku. Pamiętaj. Twoim prawem jest prawo do odmowy odpowiedzi, jeśli może cię to narazić na odpowiedzialność karną. Niestety policjanci bardzo skrzętnie w notatce policyjnej opiszą każde twoje słowo. Jako dyskusyjne należy uznać wykorzystywanie tego typu materiałów operacyjnych, co nie przeszkadza sądom wykorzystywania ich w postępowaniu karnym.

Po drugie postaraj się niezwłocznie skontaktować z twoim prawnikiem. Policjanci nie powinni Ci robić problemów w wykonaniu jednego połączenia. Jeśli takie coś nastąpi – patrz punkt pierwszy.

Zobacz także: https://www.world360.pl/jak-odzyskac-prawo-jazdy-zabrane-za-alkohol/

W znacznej większości przypadków policjanci po wykonaniu podstawowych czynności pozwalają danej osobie oddalić się z miejsca zatrzymania. Powinieneś znaleźć osobę, która odbierze twój pojazd z miejsca zdarzenia. W innym wypadku policja wezwie służbę drogową i obciąży ciebie kosztami holowania.

Jeśli jeszcze nie masz obrońcy, to jest właśnie ten moment, kiedy najlepiej skorzystać z usług pełnomocnika. Jeśli zostało zatrzymane tobie prawo jazdy, to powinieneś otrzymać również postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Na to postanowienie przysługuje zażalenie w terminie 7 dni. Wspomnę tylko, że opcja odzyskania prawa jazdy nie będzie dla Ciebie zawsze korzystna.

Zostaniesz również wezwany na przesłuchanie i tutaj niezbędna może się okazać pomoc adwokata lub radcy prawnego, który ustali dla Ciebie linię obrony. Na przesłuchaniu zostaną tobie przedstawione zarzuty oraz zostaniesz pouczony o uprawnieniach. Będziesz miał prawo odmowy składania wyjaśnień oraz zostaniesz zapytany o to, czy się przyznajesz. I to właśnie w porozumieniu z obrońcą powinieneś odpowiedzieć na te pytania.

Szukasz więcej informacji dotyczących jazdy po alkoholu? Odwiedź: obronca24h.pl