dokumenty potrzebne do wynajecia samochodu

Co jest potrzebne, aby wynająć auto?

Skorzystanie z wypożyczalni samochodów jest wygodne i zapewnia swobodę przemieszczania się oraz używania pojazdu wedle potrzeb. Wynajęte auto sprawdzi się, gdy trzeba udać się do innego miasta samolotem lub pociągiem, a także, jeżeli planuje się wakacyjny wyjazd albo przetransportowanie bagażu. Pożyczony wóz to również zachowanie mobilności w czasie naprawy samochodu. Warto jednak mieć świadomość, co będzie niezbędne przy wypożyczaniu.

Co trzeba mieć ze sobą, udając się do wypożyczalni?

Podstawą do wynajęcia auta będzie podpisanie stosownej umowy, klient zjawiający się w wypożyczalni, powinien więc posiadać przy sobie dokument, który pozwoli na ustalenie jego tożsamości oraz najważniejszych danych, które muszą znaleźć się w jej treści. Warto pamiętać, że zgodnie z postanowieniami większości regulaminów autem może poruszać się wyłącznie osoba wskazana podczas podpisywania umowy, a wóz będzie wydany wyłącznie komuś, kto ma ważne prawo jazdy. Choć nie jest ono wymagane podczas jazdy i nie trzeba go okazywać w czasie policyjnej kontroli, to pracownik wypożyczalni może poprosić o jego pokazanie. Wśród niezbędnych elementów całej procedury znajdzie się też karta kredytowa lub debetowa, na której zostaną zablokowane środki na kaucję. Trzeba mieć na uwadze, że zgodnie z ostatnimi nowelizacjami przepisów przedsiębiorca nie może pobrać już od klienta większej ilości gotówki. Ponieważ nadmiar formalności jest uciążliwy, można się spodziewać, że nie będzie trzeba dostarczać dodatkowych „papierów” do żadnej dobrej wypożyczalni samochodów osobowych. We Wrocławiu minimum procedur przy udostępnianiu pojazdów zapewnia firma 24 Cars.

Jakie są ograniczenia przy wynajmowaniu samochodów?

W przypadku części wypożyczalni istnieją pewne ograniczenia co do wieku obsługiwanych klientów. Osoby zbyt młode lub mające uprawnienia bardzo krótko nie będą mogły wynająć pojazdu, a niekiedy tylko niektórych droższych modeli o szczególnie dobrych osiągach. Jest to spowodowane obawami o uszkodzenie samochodów i późniejszymi problemami ze wzrostem cen polisy. Restrykcje są jednak zawsze uzależnione od polityki konkretnej firmy w tym zakresie. W Wypożyczalni Samochodów 24 Cars działającej we Wrocławiu klient musi mieć od 18 do 70 lat i posiadać prawo jazdy od co najmniej roku.