oczyszczalnie eko

Gdzie się sprawdzają oczyszczalnie EKO?

Odpowiedzialne gospodarowanie ściekami jest ważne nie tylko dla komfortu użytkowników danego budynku, ale również dla bezpieczeństwa środowiska naturalnego, wpływa ono bowiem na zmniejszenie ryzyka skażenia wody i gleby. Dobrą opcją mogą się okazać oczyszczalnie EKO. Czym się one charakteryzują i gdzie się je stosuje? Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jak działają oczyszczalnie EKO?

Jeśli chodzi o ścieki, typowym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych jest budowa szamba. Stanowi on zbiornik, z którego nieczystości muszą być regularnie odprowadzane. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku przydomowych przepompowni. Zachodzą w nich procesy, które odpowiadają za oczyszczanie ścieków. Mowa między innymi o sedymentacji polegającej na opadaniu cięższych elementów. Domowe przepompownie ścieków składają się zwykle z od jednej do trzech komór. Po etapie oczyszczania mechanicznego ciecz przechodzi przez filtry, które usuwają z niej kolejne zanieczyszczenia. Kiedy jest ona już zneutralizowana, trafia do gleby lub wody. Przepompownie tego typu mogą być wykorzystywane nie tylko w przypadku gospodarstw domowych. Znajdują zastosowanie również między innymi przy hotelach czy restauracjach. Warunki glebowe czy terenowe nie powinny stanowić problemu, niezależnie od ich charakterystyki – wystarczy wybrać oczyszczalnię dopasowaną do danego przypadku.

Zalety oczyszczalni EKO

Korzystanie z tradycyjnego szamba, które trzeba regularnie opróżniać, może być uciążliwe. Niewątpliwą wadą jest też ryzyko przedostawania się odorów do otoczenia. Przydomowa przepompownia to z kolei rozwiązanie, które pozwala na ciągłe oczyszczanie ścieków. Zaletą systemów tego typu jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Zanieczyszczenia są niwelowane, a oczyszczona ciecz wraca do ziemi lub wody. Warto zapoznać się z ofertą producentów przepompowni i wybrać opcję dobrze dopasowaną do danego gospodarstwa domowego. Opcją EKO oczyszczalni powinni zainteresować się również właściciele zajazdów, hoteli czy restauracji. Konkretną konstrukcję dopasowuje się między innymi do warunków terenowych, ale również do zapotrzebowania użytkowników danego obiektu. Biorąc te czynniki pod uwagę, łatwiej wybrać rozmiar i wydajność oczyszczalni.