Ból stawów w ciąży

Ciąża a ból stawów – przyczyny

Ból stawów u kobiet ciężarnych to dość często spotykana przypadłość,dotycząca najczęściej stawów biodrowych, kolanowych i kostek . Do najczęstszych objawów jakie wymieniają kobiety w ciąży, związanych z problemami stawowymi zalicza się ; sztywność poranną, czyli uczucie zesztywnienia kości po odpoczynku i śnie, drętwienie nóg, drętwienie rąk, gorączkę, skurcze nóg, ograniczona ruchomość stawu, bóle mięśni i odczucie ogólnego zmęczenia. Najczęściej objawy te nasilają się stopniowo wraz z postępem ciąży.

Ból stawów w ciąży – najczęstsze przyczyny

Nieodpowiednia pozycja podczas spania ciężarnej kobiety może mieć wpływ na ból stawów, najlepszym rozwiązaniem jest wówczas ułożenie się podczas snu kobiety na lewym boku. Kolejną przyczyną związaną ze zmianami hormonalnymi podczas ciąży jest zatrzymywanie się wody w organizmie. Zbyt duża ilość płynów w ciele może powodować drętwienie i obrzęki. U niektórych kobiet na skutek rozwijającego się dziecka powstają bóle w stawie krzyżowo – biodrowym.

Bóle stawów mogą być także wywołane przez choroby, które towarzyszyły kobietą w trakcie lub przed zajściem w ciążę. Najczęściej do chorób wywołujących dolegliwości związane za stawami możemy zaliczyć niedoczynność tarczycy, łuszczycowe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, boreliozę, chorobę zwyrodnienia stawów, zespół antyfosfolipidowy. Swoją walkę z objawami ciąży świetnie pokazała w swoim artykule Monika Mucha, który serdecznie wam polecamy (kliknij tutaj).

Pomocne sposoby na złagodzenie bólu stawów w ciąży

W złagodzeniu bólu dla ciężarnych kobiet przydatne okazać mogą się masaże stawów w których odczuwalny jest ucisk. Ważne jest także by regularnie podejmować niewielki wysiłek fizyczny w ciągu dnia, pozwoli on rozluźnić się stawom, a dodatkowo wzmocni mięśnie. Wskazane są ćwiczenia w wodzie, które odciążą stawy. W przypadku bolących kolan stosuje się odpoczynek z uniesionymi nogami w celu zdjęcia ciężaru z tej części ciała. Należy unikać nadmiernego przybierania na masie, ponieważ wtedy niepotrzebnie obciążamy stawy. Zalecany jest odpoczynek w ciągu dnia, pozycję leżącą na plechach należy zastąpić pozycją leżącą na lewym boku. Można także stosować ciepłe bądź zimne okłady w miejsce odczuwania bólu. Proponowane jest także unikanie butów na wysokim obcasie.

Maść na ból stawów

Dodatkowym zabiegiem w łagodzeniu bólu stawów może stać się użycie maści Hondrocream. Jest to preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwzwyrodnieniowym. Składniki zawarte w kremie przyczyniają się do poprawy kondycji stawów jak i całego układu kostnego dodatkowo regenerując zniszczoną tkankę kostną. Hondrocream działa; przeciwbólowo, usuwa zapalenie mięśni i stawów, pobudza metabolizm tkankowy i komórkowy, regeneruje tkanki kostne oraz tkanki chrzęstne, zwalcza uczucie ciepła w stawie, chłodzi, poprawia mobilność ruchową, zmniejsza uczucie odrętwienia, zmniejsza odczucie porannego zesztywnienia stawów. Stosowanie kremu jest bardzo proste. Na umyty i osuszony obszar, w którym odczuwamy ból nanosimy niewielką ilość kremu . Następnie należy delikatnie wmasować krem okrężnymi ruchami, można przy tym wykonać dodatkowy masaż, który przyspieszy wchłanianie się. Krem stosujemy 2-3 razy dziennie. Hondrocream jest całkowicie bezpieczny i nie wywołuje skutków ubocznych. Więcej na jego temat możecie przeczytać na stronie https://bol-stawow.pl/hondrocream/.