Dentysta Kraków

Aparat na zęby – kiedy warto się na niego zdecydować? Jakie są rodzaje aparatów?

Coraz częściej zdarza się, że osoby znane z pierwszych stron gazet, aktorzy, piosenkarze czy inni celebryci decydują się na założenie aparatu ortodontycznego. I robią to nawet w dość późnym wieku. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ obok funkcji estetycznej, proste i równe zęby pozwalają również na utrzymanie zdrowia jamy ustnej, a także czasami wpływają na poprawę wymowy i dykcji. Tak że aparaty ortodontyczne służą nie tylko estetyce, ale również zdrowiu!

Prostowanie zębów aparatem ortodontycznym

Z reguły, że główną przesłanką do założenia aparatu ortodontycznego są nierówne zęby lub krzywy zgryz. W wielu przypadkach jednak, obok estetycznego wymiaru wyprostowania zębów, chodzi również o inne problemy, takie jak np. seplenienie lub niewyraźna wymowa spowodowana złym ustawieniem zębów czy nawet przesunięciem szczęki. A także problemy z utrzymaniem zębów w czystości – co jest szczególnie trudne przy zębach ciasno na siebie zachodzących.

Dlatego też prostowanie zębów jest tak naprawdę czymś, co poprawia jakość naszego życie w wielu aspektach, nie tylko w tym wizualnym, który co prawda pozwala zyskać nam piękny uśmiech z równym rzędem zadbanych zębów. I jeżeli nasze nierówne uzębienie powoduje któryś z powyższych problemów, to warto wybrać się na konsultację do dentysty ortodonty i sprawdzić, czy założenie aparatu obok wyprostowania naszych zębów, pozwoli nam także zlikwidować problemy z wymową lub z trudnością w utrzymaniu higieny zębów.

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Tym, co dzisiaj jest szczególnie ważne w kwestii aparatów ortodontycznych, to możliwość wybrania rodzaju aparatu. Jest ich kilka. Różnią się one między sobą konstrukcją i materiałem wykonania. A to z kolei przekłada się nie tylko na różnicę w cenie danego aparatu, ale także na komfort całej terapii prostowania zębów.

Aparaty na zęby ruchome

W takim podstawowym podziale mamy do wyboru aparaty ruchome (wyjmowane) i aparaty stałe, które są mocowane do zębów za pomocą specjalnych klejów. Aparaty ruchome stosowane są zazwyczaj u dzieci. Są one tańsze niż aparaty stałe. Ich zaletą oprócz niskiej ceny jest to, że można je wyjąć w każdym momencie. Z drugiej strony jest to też ich wada, ponieważ nie są one tak wygodne w noszeniu, jak aparaty stałe i często dzieci unikają zakładania aparatu, co wymusza na rodzicach stanowczość i ciągłą kontrolę nad całym procesem prostowania zębów.

Aparaty ortodontyczne stałe

W przypadku aparatów stałych mamy do wyboru kilka konstrukcji. Najprostsze i najtańsze są aparaty ze stali nierdzewnej. Takie aparaty z reguły wybierają młodzi ludzie, którzy za sprawą kolorowych ligatur mogą nieco spersonalizować aparat i dodać mu oryginalnego oraz modnego wyglądu. Natomiast dorośli chcą zazwyczaj, aby aparat był jak najmniej widoczny, decydując się zazwyczaj na aparaty kosmetyczne z zamkami ceramicznymi lub kryształowymi. Przy czym warto mieć na uwadze, że takie aparaty są droższe. W przypadku pacjentów, którzy chcą całkowicie ukryć aparat, stosowane są aparaty lingwalne montowane od wewnętrznej strony zębów.

Partnerem materiału jest dentysta Kraków.