kocie zabawki

Zamiast laserka – propozycje zabawek dla kota

Spanie i zabawa – to dwie rzeczy, które koty uwielbiają. Zapewnienie im odpowiednich warunków do snu jest proste, dużo trudniejszym zadaniem jest wybór zabawek, które dostarczą mruczkom odpowiednią dawkę intensywnej i – przede wszystkim – bezpiecznej rozrywki. Sprawdź, jakiego rodzaju produkty sprawdzą się w tym zadaniu i dowiedz się dlaczego należy dbać o zabawę kota.

Wędka na kota?

Jedną z najlepszych zabawek dla kota jest wędka, z przywiązaną na końcu sznurka „ofiarą” – maskotką, piłeczką, ogonkiem lub pęczkiem piór. Dlaczego warto ją mieć pod ręką? Przede wszystkim dlatego, że koty uwielbiają ściąganie i atakowanie kolorowych obiektów w ruchu, a przy pomocy wędki można dostarczyć im mnóstwo zabawy nawet nie ruszając się z fotela. Co bardzo ważne – dla kota polowanie nie ogranicza się jedynie do ścigania obiektu, ale również oznacza obserwowanie go z wygodnej pozycji. Szeroki wybór wędek znajdziemy w ofercie sklepu Carmen.

Zabawki inteligentne

Pod tą nazwą kryją się wszelkiego rodzaju zabawki, w przypadku których kot musi używać nie tyle zębów i ostrych pazurów, ale przede wszystkim swojego intelektu i sprytu. Należą do tej grupy zabawki takie jak tunel z piłeczkami, pudełka z otworami, przez które kot może wsadzić łapkę do środka. Celem zabawy w tym przypadku jest dostanie się do nagrody pod postacią przysmaku lub mniejszej zabawki. Zabawki inteligentne stymulują kota intelektualnie i angażują go na długi czas.

Maskotki

Inaczej niż w przypadku dzieci, koty rzadko przytulają się do maskotek – zdecydowanie częściej używają ich jako worka bokserskiego, który mogą pogryźć lub podrapać. W ten sposób regulują one swoje emocje, zużywają nadmiar energii, która mogłaby z czasem przerodzić się w agresję wobec innych zwierząt lub ludzi.

Dlaczego warto inwestować w kocie zabawki?

Choć koty domowe nie muszą martwić się o dostęp do jedzenia, ich instynkt łowny jest bardzo silny – dlatego muszą dawać mu upust poprzez zabawę. Brak możliwości spożytkowania nadmiaru energii prowadzi do nudy i apatii, którą kot może sobie rekompensować np. bawiąc się rzeczami, którymi nie powinien. Zabawki materialne, które kot może złapać, gryźć i drapać – np. wędki dla kota – są lepsze niż bardzo popularne w ostatnich latach laserki, ponieważ dają zwierzęciu satysfakcję z udanego polowania. Zabawa polegająca na prowokowaniu kota do ścigania punktu światła, którego złapać się nie da może prowadzić do nasilającej się frustracji i wpłynąć negatywnie na jego zachowanie.