Wymiana zamka krok po kroku

Wymiana zamka krok po kroku

Zamki to podstawowe zabezpieczenie każdego domu. Te renomowanych marek, wysokiej jakości odznaczają się długą żywotnością i bezawaryjnym działaniem przez wiele lat. Jednak nawet najlepszy zamek może ulec awarii, czy zużyciu. W takiej sytuacji niezbędna będzie jego wymiana. Czynność ta nie jest bardzo trudna i w większości przypadków można to zrobić samodzielnie. Jak wygląda pwymiana zamka w drzwiach? Kiedy lepiej wezwać fachowca?

Czy wymiana zamka w drzwiach jest konieczna?

W pierwszej kolejności, należy dobrze się zastanowić, czy wymianka zamka jest konieczna. Okazuje się bowiem, że często wystarczy wymiana wkładki, aby osiągnąć zamierzony cel. Tak jest zawsze, gdy chcemy zmienić klucz, który umożliwia otwarcie drzwi, wynika to z faktu, że to właśnie wkładka odpowiada za rodzaj klucza. Zatem wystarczy wymienić wkładkę, jeśli doszło do utraty kluczy w związku z ich zgubieniem lub kradzieżą bądź klucz lub wkładka zostały uszkodzone. Wkładkę warto wymienić również zaraz po zakupie nieruchomości z rynku wtórnego, dzięki czemu zyskamy pewność, że nikt obcy nie posiada kluczy do naszego domu. Wymiana wkładki będzie również niezbędna, gdy doszło do włamania lub próby włamania.

Kiedy zatem wymienić cały zamek? Oczywiście wtedy, gdy został on uszkodzony. Konieczne to będzie również w przypadku chęci zmiany zabezpieczeń oraz jeśli nasz zamek nie jest wyposażony w wymienną wkładkę.

Wymiana zamka – instrukcja

Wymiana zamka w drzwiach nie powinna nikomu sprawić większych trudności, i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Jedyne czego potrzebujemy to płaski śrubokręt i trochę wolnego czasu. Najpierw należy zdemontować szyld i klamkę, aby odsłonić zamek. Następnie odkręcamy śruby mocujące i podważamy zamek śrubokrętem, demontując go. Pozostało zamontować nowy zamek, który powinien mieć dokładnie takie same wymiary jak stary egzemplarz. Montaż zamka przeprowadzamy w odwrotnej kolejności niż miało to miejsce w przypadku demontażu. Jeśli zamek wyposażony jest w wymienną wkładkę, to ten element należy zamontować na samym końcu.

Kiedy zadzwonić po ślusarza?

Mimo że montaż zamka nie jest trudny, to może się zdarzyć, że wystąpią jakieś problemy. W takiej sytuacji lepiej nie używać rozwiązań siłowych, gdyż łatwo uszkodzić drzwi, a to wiąże się z koniecznością ich kosztownej wymiany. Dlatego w przypadku jakichkolwiek problemów z demontażem lub montażem zamków, lepiej od razu zadzwonić po fachowca z https://www.pogotowie-zamkowe-katowice.pl .

Firma ślusarska oprócz wymiany zamka oferuje szereg innych, niezwykle przydatnych usług. Przede wszystkim ślusarz naprawi zamki, jeśli dojdzie do ich uszkodzenia. Może również pomóc dobrać najlepsze zabezpieczenia tak, aby stanowiły one faktyczną ochronę przed złodziejami, a jednocześnie były komfortowe dla użytkowników. Szczególną usługą, jaką świadczy dobry ślusarz jest awaryjne otwieranie zamków. To usługa, która umożliwia otwarcie każdego typu zamka, jeśli nie ma możliwości otwarcia go za pomocą klucza. Może to wynikać z utraty kluczy, zatrzaśnięcia kluczy w domu lub samochodzie, awarii zamka, złamanego klucza, który utknął w zamku, czy nawet z awarii elektroniki w samochodzie, która uniemożliwi otwarcie pojazdu. Warto pamiętać, że usługi ślusarskie dostępne są całodobowo, a więc ślusarz szybko rozwiąże problem niezależnie od pory dnia i nocy.