Tapczan

Tapczan – meble przyszłości czy przeszłości?

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie komody, fotele czy meblościanki będziemy mieć w swoich domach za dziesięć, dwadzieścia czy trzydzieści lat? Nie od dziś wiadomo, że moda, również ta w architekturze wnętrz, lubi zataczać koło i często powracamy do odświeżonych projektów sprzed paru dekad. I kiedy nasi dziadkowie czy rodzice, spisali jakiś mebel na straty, stwierdzili, że z całą pewnością odchodzi do lamusa, okazuje się, że jednak nie i staje się niespełnionym marzeniem wnętrzarskim wszystkich dookoła. I tak, niedawno powróciła moda na stylizowane meblościanki czy komody, tak do łask wkraczają … odmienione tapczany!

Tapczan kiedyś i dziś

Tapczan był niegdyś jednym z najbardziej popularnych rodzajów łóżka. Oczywiście, aktualnie jego klasyczna forma jest już mniej dostępna, a wręcz należy do rzadkości, to jednak wciąż można go spotkać w polskich domach. Typowy, klasyczny tapczan pełni funkcję łóżka jednoosobowego, a pod materacem ma skrzynię, w której można schować na przykład pościel. Albo jakieś skarby 😊

Wielu ludzi tapczany kojarzy z PRLem i to właśnie tym latom przypisuje złote czasy omawianego mebla. Diagnoza ta poniekąd jest prawdziwa, ale fakt, że tapczany nadal są na rynku świadczy przecież tylko na ich korzyść! Po pierwsze, są bardzo wytrzymałe i solidne, skoro służą do spania przez… dziesięciolecia! Po drugie, charakteryzują się ponadczasowym designem.

Geneza tapczanów

Jaka w jest w ogóle historia tapczanów? W XVIII-wiecznej Polsce tapczanem nazywano prosty mebel do spania zbity z desek. Z czasem zyskiwał na popularności i zyskał ciekawszą i wygodniejszą formę. Francuscy producenci zainspirowali się z kolei meblami zwanymi divan à la turque, które dziś można by porównać do krzyżówki tapczanu z kanapą, bo ten model zawierał dodatkowo oparcie. Sprawiało to, że sprawdzał się zarówno do spania, jak i odpoczynku w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, że klasyczny tapczan to przede wszystkim łóżko. Składał się z drewnianej, porządnej skrzyni i materaca. A jak wygląda nowoczesna odsłona tego mebla?

Link sponsorowany: Tapczany w ofercie Najtansze-meble.pl

Relikt PRL-u czy meble przyszłości?

Przede wszystkim, współczesne tapczany nie są już tak „toporne” jak te, które pamiętamy z PRLu. Na szczęście, nadal są solidne, kompaktowe i wygodne. Konstrukcja tapczanu różni się również od tej, którą pamiętamy z pokoju gościnnego u dziadków, materace do tapczanów bardzo często można już kupić oddzielnie, a na górze skrzyni umieszczone jest zwykle drewniane żebrowanie. Skrzynia pod materacem bywa również zastępowana różnego rodzaju szufladami i szafkami. Jak zostało wspomniane, klasyczny tapczan służy przede wszystkim do spania, dlatego miejscem, gdzie powinien wieść prym jest sypialnia. Jednak z racji na swoje małe gabarytu idealnie sprawdzi się np. w pokoju dziecięcym. Te bowiem, są zwykle nieduże, a tapczan pomaga efektywnie wykorzystać każdy centymetr. Szczególnie jeśli wyposażony jest w dodatkowe funkcjonalności. Tapczany do pokoju dziecięcego mogą posiadać dodatkowe szuflady czy szafki, dzięki czemu te magiczne schowki pomieszczą zabawki i drobiazgi, których nie brakuje w pomieszczeniu naszych urwisów. Idealnie będą również w innych niewielkich pomieszczeniach, jak kawalerki czy malutkie sypialnie dla gości. Świetnym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach jest tapczan narożny – pomaga zagospodarować trudny w aranżacji kąt, często spotykany w tzw. blokach z wielkiej płyty.

Tapczany – podsumowanie

Jak podsumować więc króla PRLu, który równie świetnie odnajduje się we współczesnych czasach? Przede wszystkim: solidny i kompaktowy – to bez wątpienia największe zalety tapczanu. W pojemnej skrzyni możesz z powodzeniem umieścić dodatkowe komplety pościeli dla gości, czy koce i pledy. Tapczan może także zastąpić takie meble, jak kanapa czy sofa, z którymi nie wiedzieć czemu, często bywa mylony, Zwłaszcza jeśli, na wzór francuskiego divan à la turque, wyposażony jest w dodatkowe oparcie. Taki mebel zastąpi kilka innych. Pamiętaj, że warto zawsze wybierać tapczan wykonany z solidnych materiałów.