system zielonych dachow

Systemy dachów zielonych – czym są?

Systemy dachów zielonych mają korzystny wpływ na różnorodność gatunkową na danym terenie. Oprócz tego przyczyniają się do zachowania optymalnej temperatury w środku obiektów. Poza tym niwelują skutki związane z ogrzewaniem domów węglem kamiennym, neutralizując szkodliwe związki w powietrzu. Zielone dachy są w stanie także poprawić wygląd okolicy. Jakie są ich pozostałe zalety? Dlaczego coraz częściej można je spotkać również w polskim klimacie?

Co warto wiedzieć na temat systemów dachów zielonych?

Systemy dachów zielonych to rozwiązanie, które łączy materiały dachowe z roślinnością. W żadnym wypadku nie stanowią one przestrzeni rekreacyjnej. Lekkie podłoże służy sianiu trawy i niewielkich krzewów. W podstawowym wymiarze, spotykanym w domach jednorodzinnych, tego typu elementy poprawiają izolację, zmniejszają koszty energii, a także wpływają korzystnie na jakość powietrza.

System dachowy składa się zazwyczaj z membrany hydroizolacyjnej, bariery dla korzeni, systemu drenażowego, tkaniny filtracyjnej oraz podłoża do uprawy i roślin. Na tego typu dachach sieje się i wysadza rozchodniki, trawy czy małe krzewy. W przypadku bardziej zaawansowanych, drogich i skomplikowanych konstrukcji, dotyczących obiektów o znaczeniu kulturalnym czy handlowym, tego typu przestrzeń może służyć również jako miejsce wypoczynku.

Kogo powinny zainteresować trawniki z rolki?

Trawnik z rolki stanowi prosty sposób na uzyskanie pięknego, równego trawnika w ogrodzie. Można go szybko założyć, ponieważ nie wymaga kopania ani specjalnego przygotowywania gleby. Wystarczy równa działka, a trawnik można rozwinąć i zamocować na miejscu w zaledwie kilka godzin. Trawnik jest wykonany z gęstej trawy, która jest łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji. Jest również odporna na chwasty i może służyć przez wiele lat. Trawnik z rolki to świetny wybór dla każdego, kto szuka szybkiego i łatwego sposobu na uzyskanie pięknego trawnika w swoim ogrodzie. Coraz więcej firm świadczy usługi z zakresu sprzedaży i montażu trawnika z rolki.