Świetlik dachowy jest niezwykle ważnym elementem każdego dachu. Pomimo tego, że jest to prosty element, to wiele osób ma pewne wątpliwości co do niego. O jakie wątpliwości chodzi? Głównie chodzi o jego montaż. W jaki sposób świetlik dachowy powinien być zamontowany? Pora to sprawdzić.
Gdzie konkretnie umieścić świetlik dachowy?
Na sam początek wypadałoby się zastanowić, gdzie umieścić świetlik dachowy. Jak takie miejsce wybrać? Okazuje się, że wcale nie trzeba mieszkać na poddaszu, aby świetlik dachowy wykonać, jednak warunkiem podstawowym, który musi spełnić, jest sama odległość pomiędzy sufitem i dachem. W żadnym wypadku nie może to być więcej niż sześć metrów.
W przypadku, gdy samo światło nie będzie pomieszczenia oświetlało bezpośrednio pod fachem, bardzo ważne jest zamontowanie tunelowego świetlika, który przetransportuje bez problemu światło na niewielkich odległościach. Trzeba pamiętać, że ilość światła doprowadzanego nie tylko zależy od samej długości panelu, ale także od usytuowania połaci, kąta nachylenia dachu, a także rozmiarów pomieszczenia, które zamierza się doświetlić.
Jak montuje się świetlik dachowy?
Czy konstrukcje z profili aluminium są łatwe w montażu? Na pewno trzeba wykonać otwór w suficie, który dopasowany musi być do tunelu. Jeśli strop jest wykonany z płyt, to wystarczająca będzie wyrzynarka. Gdy ma się do czynienia z betonem, to konieczne będzie użycie specjalnej piły. Gdy otwór jest gotowy, to montuje się pierścień. Do niego dołączany jest tunel.
W samym zestawie muszą się znajdować wkręty i rzepy. To dzięki nim wykona się połączenie wymagane przy dolnym, a także przy górnym pierścieniu. Zależnie od samych warunków, można się zdecydować na elastyczny, czy też sztywny tunel. Na koniec prac w danym pomieszczeniu montuje się akrylową szybę.
Jak widać na załączonym obrazku, montaż składa się z kilku etapów. Osoby, które wcześniej nie miały z tym do czynienia, powinny zlecić tę pracę ekspertom. Na całe szczęście na rynku ich nie brakuje.
Leave a Reply