recykling

Surowce wtórne i ich wykorzystanie w praktyce

Problem zanieczyszczenia środowiska z roku na rok staje się coraz bardziej poważny. Na szczęście istnieje wiele działań, które można podjąć w celu zatrzymania tego procesu. Jednym z nich recykling. Wykorzystanie surowców wtórnych jest opłacalne nie tylko ze względu na kwestie środowiskowe, ale także ekonomiczne. Czym są surowce wtórne i jak można je wykorzystać? Podpowiadamy.

Czym są surowce wtórne?

Surowce wtórne nazywane są również odpadami ponownego przetworzenia. Są to najczęściej różnego rodzaju nadwyżki produkcyjne, wadliwe produkty lub zużyte opakowania. Poddawane są one obróbce w celu ponownego ich wykorzystania. Aby tak się stało najpierw wymagana jest ich odpowiednia segregacja. Jakie więc rozróżniamy rodzaje surowców wtórnych?

Pierwszym z nich jest papier. Do recyklingu wykorzystać można np. gazety, ulotki, zeszyty lub opakowania. Należy jednak wiedzieć, że do kosza z papierem nie należy wkładać opakowań, które miały kontakt z tłustą substancją. Innym surowcem wtórnym jest szkło. Jego obróbka pozwala na uzyskanie prawie identycznego produktu.

Kolejnym typem odpadów ponownego przetworzenia są tworzywa sztuczne, czyli głównie plastik. Artykuły plastikowe mogą być przetwarzane w celu powstawania folii, tkanin syntetycznych i olejów opałowych. Do recyklingu wykorzystać można także aluminium. Wykorzystywane jest ono do ponownej produkcji puszek na napoje oraz opakowań różnego przeznaczenia.

Zobacz także: https://thanks.com.pl/skup-zlomu-czym-powinien-sie-charakteryzowac-dobry/

Jak można wykorzystać surowce wtórne?

Segregacja tworzyw sztucznych jest ważna ze względu na ich długi czas biodegradacji. Plastik może rozkładać się setki, jeżeli nie tysiące lat. Na szczęście istnieją możliwości ponownego przetworzenia produktów PET oraz HDPE. Powstawać z nich mogą: butelki, opakowania, folie, ubrania, zabawki, a nawet meble ogrodowe.

Z przetwarzania papieru powstać może wiele różnych produktów. Warto wiedzieć, że recykling papieru przyczynia się do oszczędzania wody, redukcji emisji gazów cieplarnianych, a także minimalizacji środków potrzebnych do tradycyjnej produkcji papieru. Z jego ponownej obróbki powstać mogą banknoty, opakowania na jajka, bandaże, czy fartuchy. Więcej informacji dostępne na stronie http://www.klanskup.pl/oferta/.