soczewki

Soczewki kontaktowe – jak wybrać najlepsze?

Soczewki kontaktowe obecnie coraz częściej zastępują klasyczne okulary. Dają użytkownikowi więcej swobody, a przy tym są bardzo dyskretne. Na półkach sklepowych znajdziemy ich całe mnóstwo. Jak w gąszczu produktów znaleźć te, które będą dla nas najlepsze, a zarazem najbardziej optymalne pod każdym względem? Podpowiadamy.

O czym wiedzieć zanim wybierzemy soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe powinny być zawsze dobierane pod kątem indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeśli zakupimy te właściwe to uzyskamy maksymalny komfort ich długookresowego używania. Aby spełnić te wymogi muszą być najlepiej dopasowane do krzywizny oraz średnicy oka. Jest to kwestia w wielu przypadkach dość indywidualna, więc zanim wybierzemy ulubionego producenta i konkretny model, warto przetestować ich co najmniej kilka. Alternatywnym wyjściem jest pomoc specjalisty, na przykład okulisty lub optometrysty, który przeprowadzi badania oraz zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Oczywiście osobną i zarazem niezbędną kwestią jest także wysoka skuteczność w korekcji naszych wad wzroku.

Jaki najlepszy materiał z którego wykonane są soczewki?

Wszystkie produkowane soczewki niezależnie od zastosowanego materiału muszą spełniać określone wymogi. Między innymi muszą być nietoksyczne oraz nie wywoływać żadnej reakcji biologicznej przy zetknięciu z powierzchnią oka. W pełni zasłużonym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza soczewki silikonowo-hydrożelowe. Zwykle z tego materiału produkuje się wersje przeznaczone do użytku w trybie przedłużonym, a więc można je używać zarówno w trakcie dnia, jak i nocy. Ich zaletą jest duża transmisyjność tlenu, co tym samym zmniejsza ryzyko wywołania podrażnień. Łatwiej jest także się do nich szybko przyzwyczaić. Ich zasadniczą wadą jest to, że pływają swobodnie po powierzchni oka, więc przy zakupie należy koniecznie zwrócić uwagę na to, aby ich wielkość jak najlepiej wpasowała się do wymiarów naszego oka.

Filtr UV w soczewkach kontaktowych

Część producentów soczewek kontaktowych dołącza do swoich produktów specjalny filtr, który blokuje promieniowanie ultrafioletowe. Należy mieć świadomość tego, że nasze oczy mogą być narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV nie tylko w trakcie lata, ale praktycznie przez cały rok. Warto wiedzieć, że dużo bardziej niebezpieczne może być światło odbite od karoserii samochodu lub śniegu, które w linii prostej trafia do naszych oczu. W trakcie dużego nasłonecznienia wraz z soczewkami z filtrem UV nie można zapomnieć o noszeniu okularów przeciwsłonecznych.