Jednym z największych problemów w czasie rozwodu jest ustalenie praw i obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Niestety, ale bardzo często rodzice nie potrafią podejść do tego tematu z rozsądkiem i wykorzystują własne dzieci w nieczystej walce, mającej na celu dopieczenie drugiej stronie. Porozumienie jest jednak wskazane, zwłaszcza jeśli rodzice chcą zachować wspólną pieczę nad dziećmi.
Opieka naprzemienna po rozwodzie – jak to wygląda?
Taki układ rzeczy sprawia, że opieka naprzemienna jest stosunkowo rzadko spotykana. W wielu przypadkach jedynym rozsądnym rozwiązaniem, na jakie można liczyć, jest prawo do kontaktów i odwiedzin dziecka, przyznane jednemu z rodziców, a prawo do opieki przyznane drugiemu. Jeśli jednak obojgu rodzicom zależy na wychowaniu dziecka i na podtrzymywaniu z nim pełnowymiarowej relacji. A co najważniejsze, oboje są zgodni w tym temacie. Wtedy najlepszym wyjściem jest opieka naprzemienna.
W przypadku opieki naprzemiennej rodzice po równo zajmują się dzieckiem. Najczęściej rozwiązanie to wygląda tak, że dziecko mieszka przez określony czas z jednym, a później z drugim rodzicem. Ważne jest, aby mieć świadomość tego, że pomimo iż rodzice zajmują się dzieckiem w równym stopniu, to może zajść sytuacja, kiedy zamożniejszy rodzic będzie musiał płacić alimenty, aby wyrównać poziom życia dziecka w obu domach.
Czy opieka naprzemienna ma sens?
Czy opieka naprzemienna jest dobrym rozwiązaniem? Zdania na ten temat nadal są podzielone. Jeszcze do niedawna uważano, że piecza naprzemienna może w jakiś sposób destabilizować życie dziecka. Z drugiej jednak strony, warunki opieki naprzemiennej są tak określone, że dla dziecka nie powinna stanowić ona żadnego obciążenia. A wręcz przeciwnie. Według psychologów i przeprowadzonych badań możliwość budowania relacji z obojgiem rodziców jest dla psychiki dziecka niezwykle ważna i wpływa pozytywnie na jego rozwój.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać opiekę naprzemienną?
O tym, że piecza naprzemienna jest czymś rzadko spotykanym, decyduje przede wszystkim brak porozumienia pomiędzy rodzicami. Niestety opieka naprzemienna wymaga od obojga rodziców poprawnych kontaktów, sprawnej komunikacji oraz najzwyczajniej w świecie współpracy. W przypadku rozwodu, który nie jest przyjemnym doświadczeniem i niesie ze sobą potężny ładunek emocji, najczęściej bardzo negatywnych, taka współpraca nie zawsze jest możliwa.
Poza tym podstawowym warunkiem pieczy naprzemiennej jest to, że rodzice muszą mieszkać na tyle blisko siebie, aby dziecko mogło uczęszczać do tej samej szkoły i obracać się na co dzień w gronie swoich pozostałych bliskich – w tym przyjaciół i kolegów. Oprócz tego rodzice muszą wypracować wspólny plan wychowawczy dziecka, tak, aby te same zasady obowiązywały w obu domach. Co zrobić, gdy trudno jest się porozumieć ze swoim byłym małżonkiem w kwestii opieki naprzemiennej?
Prawo rodzinne – porady prawne na telefon
Jeśli jesteśmy w trakcie rozwodu i potrzebujemy szybkiej porady prawnej, najważniejsze informacje możemy zdobyć w wygodny sposób, korzystając z telefonicznych konsultacji prawnych. Takie profesjonalne porady prawne na telefon udzielone przez radcę prawnego lub adwokata, nie kosztują zbyt wiele, a mogą pokazać nam, jakie mamy pole manewru i jakie mamy szanse na uzyskanie pieczy naprzemiennej w sytuacji, w jakiej się na daną chwilę znajdujemy.