Pompy ciepła – 3 aspekty, które świadczą o tym, że są dobrej jakości

Sprzedawane obecnie w sklepach pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze, które charakteryzują wysoką wydajnością i niskim zużyciem prądu. Technologia ich produkcji jest nieustannie zmieniana i ulepszana. Dzięki czemu stają się jeszcze bardziej energooszczędne i wyposażone są w zaawansowane funkcje. Na jakie trzy aspekty należy zwrócić uwagę przy ich zakupie, aby mieć pewność, że kupujemy urządzenie dobrej jakości? Podpowiadamy.

 Niewielki generowany hałas

Coraz większą wagę przy projektowaniu nowoczesnych pomp ciepła przywiązuje się do stosowania różnego rodzaju elementów wyciszających. Markowe modele urządzeń instalowane we wnętrzu domu charakteryzują się bardzo cichą pracą. Sprzęt emituje w trakcie działania niewielki szum. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć dodatkową zabudowę wyciszającą.

Nieco większy hałas generowany jest przez jednostkę zewnętrzną. Tutaj producenci starają się wprowadzać unikatowe rozwiązania, które mają za zadanie wyciszyć dwa najbardziej hałasujące elementy – sprężarkę oraz wentylator. Mimo to wciąż zaleca się, aby pompy ciepła znajdowały się w pewnej odległości od pomieszczeń w których chcemy zachować maksimum ciszy, na przykład od okien sypialni.

Niskie zużycie prądu

Każda dobrej jakości pompa ciepła zużywa niewielką ilość energii elektrycznej w trakcie regularnego swojego działania. Większość urządzeń działa w kilku trybach, dostosowując automatycznie swoją moc do potrzeb grzewczych domowników. Warto także zwrócić uwagę na to, że im wyższa temperatura jaką chcemy osiągnąć tym większe zapotrzebowanie energetyczne. Dlatego modele urządzeń przystosowane do wytwarzania optymalnych temperatur dla ogrzewania podłogowego charakteryzują się najniższym zużyciem prądu. Zakup i montaż dobrej pompy ciepła warto zrealizować z dobrą firmą, na przykład z Santier.

Przydatne dodatkowe funkcje

Wśród przydatnych, dodatkowych funkcji pomp ciepła warto wymienić między innymi możliwość zdalnego sterowania oraz podglądu trybu pracy. Urządzenie może być dodatkowo podłączone do internetu, aby istniała możliwość łatwego kontrolowania jej stanu nawet w trakcie przebywania poza domem.

Dobrej jakości pompa ciepła może także działać jako urządzenie wielofunkcyjne. W trakcie zimy ogrzewa, natomiast latem może chłodzić pomieszczenia. W większości przypadków tylko droższe i bardziej zaawansowane modele wyposażone są w taką opcję. Najlepsze efekty przy niskim zużyciu energii elektrycznej uzyskuje się zwłaszcza w przypadku gruntowych pomp ciepła.